Connect with us

Çevre ve Ekoloji

VAN ÇEVDER: Acilen İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri Yapılmalı

19 Eylül Dünya Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yapan Van Çevder, Van Gölü’nün kirletilmesine dikkat çekerek, “Tüm yerleşim alanlarda acilen ileri biyolojik arıtmaların yapılması, denizimize hiçbir şekilde kanalizasyon ve evsel atıkların bağlantılarının olmaması gerekmektedir” çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ / AJANS65 TV

VAN – Van Gölü Havzası başta olmak üzere bölgede bulunan çevresel sorunlara dikkat çeken, bunu sürekli olarak gündemdeleştiren Van Çevre Tarihi Eserleri Korula ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER) 19 Eylül Dünya Kıyı Temizleme Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamayı ÇEVDER adına yönetim kurulu üyesi Arzu Dinçer, 19 Eylül Dünya Kıyı Temizleme Günü dolayısıyla her yıl dünyanın birçok ülkesinde, eş zamanlı  ortak yaşam ve kulanım alanlarımız olan kıyıların ve denizlerin kirletilmemesi ve korunması ile ilgili duyarlılık yaratılmaya çalışıldığına, önemli olanın kıyıların temizlenmesi değil, hiç kirletilmemesi olduğunu söyledi.

Dinçer şu ifadeleri kullandı:

“İlimizde Van gölünün her gün kirletildiği, kirlilikle ilgili kirleten faktörlerin bilimsel tespitinin yapılması ve çözümlerin acilen hayata geçirilmesi, bu sorunların başında Van Gölü Havzasındaki yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıklarının özellikle yerleşim alanlarında geçen akarsuların Van gölüne dökülmesi engellenmeli dere yatağındaki ahırda derelere verilen atıkların aşırı AZOT ve FOSFOR akıtılmakta küresel ısınmadan dolayı HES’ler den eksilen suların tonlarca balık ölümlerine sebep  olmaktadır.

Advertisement

‘BAŞTA RESMİ KURUMLAR OLMAK ÜZERE HER KES YASALARA UYMALI’

Tüm yerleşim alanlarda acilen ileri biyolojik arıtmaların yapılması, denizimize hiçbir şekilde kanalizasyon ve evsel atıkların bağlantılarının olmaması gerekmektedir. Van gölüne akan irili ufaklı  dereler aracılığıyla denizimize akan  suların filtrelenmesi,  evsel ve kanalizasyon atıklarından arındırılması gerekmektedir. Van gölüne akan  su kaynaklı suların gölün eko sistemine zarar vermesi sebebiyle bu sularında arıtılması gerekmektedir. Van gölü çevresinde başta resmi kurumlar olmak üzere, mülki amir, kanun koyucular kıyı işgaline koydukları kanun ve yasalara uymaları (3621 Sayılı Kanuna uymaları) doğadaki tüm canlıların ortak kulanım alanı olduğu, kimsenin tekelinde olmadığı, ticari bir meta olarak kullanılmamalı kıyılar tüm canlılara açık olmalıdır. kuraklık ve yanlış su uygulamalarında dolayı sulak alanların yok olma durumuna geldiği canlıların yaşam ve üreme alanların yok edildiği enerji kaynağımız ve ileri biyolojik alanlarımız sazlıklarımız  alanlarımız özen gösterilmelidir.

‘SAZLIKLAR MUTLAKA KORUNMALI’

Van gölü kıyısında yer alan sazlıkların, üreme alanları olduğu ve sazlıkların suyu filtre etme gibi özelliği olduğu, Van gölünün cankurtaranlık olduğu, gerçeği ile sazlık alanlara göl dolgusunun yapılmaması son derece önemlidir. Hafriyat döküm alanlarının açılması tüm belediyeler Hafriyat Yönetmenliklerini uygulamaya geçirilmelidir. Sazlık alanlardaki canlı habitatların yaşamı içinde bu alanlarda ilaçlanma, çöp vb. uygulamaların yapılmaması gerektiğini unutulmamalıdır.

Van denizinde dünyanın en büyük mikrobiyoletlerin   korunmasının sağlanması van denizinin ekonomik ve turistik  değer olarak ön görülmelidir.

Advertisement

VAN ÇEV-DER olarak doğaya, insana ve tüm canlılara yapılan her türlü tahakküme ve ekolojik tahribatlara karşı tüm toplumu ekolojik toplum felsefesi ile duyarlılığa davet ediyor, suyumuza, toprağımıza, havamıza sahip çıkmaya davet etiğimiz ve temizlikten çok kirletmememiz gerektiğinin altını çiziyoruz.”

Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre ve Ekoloji

Van ÇEVDER’den Örnek Yasa Tasarısı Teklifi

Türkiye’de çevreye dönük işlenen suçlara her gün yenileri eklenirken, Van ÇEVDER’den çok önemli bir adım geldi. Ekokırım Yasası Teklifi, Van ÇEVDER’in düzenleyeceği bir basın toplantısı ile kamuoyunun dikkatine sunulacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak olan bu teklif, çevreye yönelik ciddi zararları suç olarak tanımlayarak, doğanın haklarını koruma altına almayı hedefliyor.

ÖZEL HABER: İDRİS YILMAZ

AJANS65 TV – Çevreye yönelik ciddi ihlallerin yaşandığı günümüzde, bunu engelleyecek ciddi derecede yasaların olmaması, var olan yasaların ise eksik uygulanması veya hiç uygulanmaması çevrecilerin büyük tepkisi ile karşılayır. Bu kapsamda hazırlıklarını sürdüren çevreciler, Türkiye’nin çevre koruma çabalarında yeni bir sayfayı açmayı hedefliylorlar. Bu kapsamda hazırlanan Ekokırım Yasası Teklifi, Van ÇEVDER’in düzenleyeceği bir basın toplantısı ile kamuoyunun dikkatine sunulacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak olan bu teklif, çevreye yönelik ciddi zararları suç olarak tanımlayarak, doğanın haklarını koruma altına almayı hedefliyor.

MEVCUT YASALARA EKLEMELER YAPILIYOR

Ekokırım Yasası, çevre aktivistleri ve yurttaşlar tarafından, mevcut Türk Ceza Kanunu’na eklemeler yaparak hazırlandı. Kanun teklifinin arkasında, iklim değişikliği ve çevresel tahribatın ciddi sonuçlarına yönelik artan farkındalık yer alıyor. Avukat Arif Ali Cangı, bu yasa teklifinin hazırlanmasında bilim insanlarının iklim kriziyle ilgili uyarılarının ve çevresel tahribatın önlenmesi gerektiğine dair görüşlerinin etkili olduğunu belirtiyor.

YASA İÇİN ÜLKE GENELİNDEN 25 BİN ISLAK İMZA TOPLANDI

“Ekokırımı durduralım, doğayı onarmaya başlayalım” sloganıyla yürütülen kampanya, Türkiye’nin dört bir yanından 25 bin ıslak imza topladı. Bu imzalar, yasa teklifinin TBMM’ye sunulması için kritik öneme sahip. Avukat Cangı, ekokırım suçunun tanımlanması ve yasalara dahil edilmesinin sadece Türkiye için değil, aynı zamanda uluslararası hukuk için de önemli bir adım olduğunu vurguluyor.

Bu teklif, çevreye ağır hasar veren eylemleri, özellikle de bilinçli ve keyfi olarak işlenenleri suç kapsamına alıyor. Ekokırım suçunun işlenmesi durumunda, faillere ağır cezalar öngörülüyor, bu da çevresel korumanın ciddiyetini ve önemini vurguluyor.

Advertisement

Van ÇEVDER’in basın toplantısı, bu önemli yasa teklifinin ayrıntılarını ve bölgesel çevre sorunlarına dair farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Toplantı, 28 Kasım 2023 tarihinde saat 13:30’da ÇEVDER Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek. Bu toplantı, yasa teklifinin etkilerini ve çevre üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını daha geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor.

Devamı için tıkla

Çevre ve Ekoloji

Ülke Genelinde Şiddetli Hava Koşulları İçin AFAD’dan Kritik Uyarılar

AFAD, ülke genelinde şiddetli yağış ve fırtına için 41 ile turuncu, 31 ile sarı uyarı yayımladı.

Türkiye’nin dört bir yanını etkilemesi beklenen yoğun sağanak yağış ve fırtına sebebiyle, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelindeki 41 ile ‘Turuncu’, 31 ile ise ‘Sarı’ seviye hava durumu uyarısı yayımladı. AFAD’ın yaptığı değerlendirmeler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine dayanıyor.

Bu uyarıların ardından, ilgili valilikler, kaymakamlıklar ve il AFAD müdürlükleri bilgilendirildi. Uyarı seviyesi yüksek olan bölgelerde AFAD ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı teyakkuz halinde bulunuyor.

Advertisement

AFAD, vatandaşları özellikle sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan, yerel dolu yağışları, çatı uçmaları, ağaç ve direk devrilmeleri, soba ve baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ayrıca, bu hava koşullarının ulaşımı da olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Turuncu uyarı seviyesindeki iller arasında İstanbul, Antalya, Adana, Bursa gibi büyükşehirlerin yanı sıra, Erzurum, Hakkari ve Şırnak gibi doğu illeri de yer alıyor. Sarı uyarı verilen iller ise Ankara, İzmir, Gaziantep ve Eskişehir gibi metropol şehirlerle birlikte, Artvin, Muş ve Siirt gibi doğu bölgelerini de kapsıyor.

AFAD, tüm vatandaşları ve ilgili kurumları, bu şiddetli hava koşulları sırasında alınması gereken önlemler ve güvenlik tedbirleri konusunda bilinçli ve hazırlıklı olmaya çağırıyor.

Advertisement
Devamı için tıkla

Çevre ve Ekoloji

Meteoroloji Van ve Birçok İl İçin Uyarıda Bulundu

Ajans65tv-Meteoroloji’den 66 kente sarı ve turuncu kod uyarısı: Türkiye genelinde kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 18 Kasım hava durumu raporuna göre, Türkiye’nin çoğu bölgesinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Özellikle Van ve çevresi ile Doğu Anadolu’nun batısında hava parçalı ve çok bulutlu olacak.

Son değerlendirmelere göre, Trabzon, Rize, Iğdır ve Van çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimleri dışında kalan tüm Türkiye yağışlı geçecek. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Samsun çevrelerinde yağışların kuvvetli, Antalya’nın doğusunda ise yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olurken, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Kırklareli, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kayseri ve Sivas’ın yüksek kesimleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacak.

Advertisement

Meteoroloji, beklenen kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle 66 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Hava sıcaklığının güney ve batı bölgelerde yağışla birlikte hissedilir derecede azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde ise lodosla birlikte artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle güney ve batıdan eserken, Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Marmara ve Ege’de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli fırtına şeklinde esecek.

Yağışların ve rüzgarın kuvvetli olması nedeniyle ani sel, yerel su baskını, taşkın, çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ve soba ile baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Advertisement
Devamı için tıkla

Çevre ve Ekoloji

Tatvan’ın Bozayıları ve İnsan Etkileşimi

Nemrut Krater Gölü’ndeki bozayılar, insani etkileşimiyle tehlikede. Uzmanlar, doğal yaşamın maliyetine saygı ve gereksizliğin önlenmesi konusunda uyarıyor.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, Nemrut Krater Gölü’nün eteklerinde yaşayan bozayılar, son zamanlarda yerel gündemde sıkça yer alıyor. Bu bölge, dünyanın ikinci büyük krater gölüne ev sahipliği yapmakta ve bozayıların sevimli görüntüleriyle dikkat çekiyor. Ancak, bu ayıların artan saldırgan davranışları, halk arasında endişeye yol açıyor. Basın ve yerel halk tarafından kaydedilen görüntüler, bozayıların giderek agresifleştiğini gösteriyor, bu da çeşitli tehlikeleri beraberinde getiriyor.

Yiyecek Arayışında Bozayılar

Bozayıların davranış değişikliklerinin bir nedeni, bölgeyi ziyaret eden piknikçiler tarafından bırakılan yiyecekler olabilir. Bu yiyeceklerle beslenen bozayılar, gündüzleri daha sık görülmeye başladı. Karınları acıktıkça, insanların bulunduğu alanlara kadar gelen bu hayvanlara, bazen vatandaşlar tarafından yiyecek veriliyor. Bu durum, bozayıların doğal yaşam alanlarının ihlal edilmesine ve onların agresif davranışlar sergilemesine neden oluyor.

Bozayılar ve İnsan Etkileşiminin Tehlikeleri

Her gün binlerce ziyaretçinin akın ettiği Nemrut kalderası, bozayılar için zorlu bir yaşam alanına dönüşmüş durumda. Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ateş, bozayıların agresif davranışlarının, doğal yaşam alanlarının ihlal edilmesinden kaynaklandığını belirtiyor. Ateş, vatandaşların bölgeye giden ziyaretçilerin ayıları elleriyle beslemekten vazgeçmeleri gerektiğini vurguluyor. İhlallerin devam etmesi halinde daha vahim sonuçlarla karşılaşılabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Advertisement

Doğa Gözlemcilerinden Önemli Uyarılar

Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğa Gözlemcisi Dr. Cihan Önen, bozayıların özellikle mangal ve çöp kokusu nedeniyle insanlara daha fazla görünür hale geldiğini belirtiyor. Önen, vatandaşların ayılarla evcil hayvanmış gibi oynamalarının son derece tehlikeli olduğunu ifade ediyor. Piknikçilerin bölgeye bıraktığı atıklardan dolayı ayıların sayısında artış olduğunu ve bu durumun tehlikeli olduğunu vurguluyor. Önen, vatandaşların bu tehlikeli etkileşimden vazgeçmeleri gerektiğini söylüyor.

Bu haber, https://media4democracy.org için EMRULLAH TÜZÜN‘ün hazırladığı içeriklerden derlenmiştir.

Advertisement
Devamı için tıkla

Çevre ve Ekoloji

Van’da VASKİ’nin Fahiş Su Faturaları Meclis Gündeminde

Van’da su faturaları krizi: Yüksek ücretler, haciz tehditleri ve adaletsizlikler TBMM gündeminde!

HEDEP Van Milletvekili Mahmut Dindar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan bir soru önergesiyle, Van’daki su yönetimi ve faturalandırma sorunlarına dikkat çekti. Dindar, “Van’da su faturalarının Türkiye genelindeki en yüksek bedellere sahip olduğu ve haksız yere eklenen yüksek vergiler ve avukatlık ücretleri nedeniyle yurttaşların mağdur edildiğini” belirtti.

Advertisement

Haciz ve İcra Tehdidi: Vanlıların Su Borcu Çilesi

Dindar’ın önergesinde vurgulandığı üzere, Van halkı icra ve haciz tehditleriyle karşı karşıya. “Yurttaşlarımız, su faturalarını ödeyememeleri durumunda sularının kesilmesi, icra ve haciz takipleriyle karşılaşmakta ve bu durum hukuki olmaktan uzaktır” diyerek, yaşanan mağduriyeti dile getirdi.

Mahmut Dindar’dan TBMM’ye Soru Önergesi: Adaletsiz Uygulamalar Mercek Altında

Advertisement

Önergede, VASKİ’nin siyasi ayrımcılık iddiaları da gündeme getirildi. Dindar, “VASKİ Yönetiminin siyasi saiklerle ayrımcılık yaptığı ve iktidar partisiyle bağlantılı avukatlar üzerinden yürütülen haciz işlemlerinin yasaya aykırı olduğu” ifadelerini kullanarak, iddiaların ciddiyetini vurguladı.

 Yurttaşların Çığlığı: Van’daki Su Zamları ve Haksız Tahsilatlar

Dindar, 25 bin yurttaşın icraya verildiği ve bu kişilerden haksız yoldan avukatlık vekalet ücreti talep edildiği konusuna dikkat çekti. “Bu durum hukuk dışıdır ve büyük bir mağduriyet yaratmaktadır” diyerek, Van halkının yaşadığı zorlukları dile getirdi.

Advertisement

 Van Su Yönetimindeki Usulsüzlükler: Resmi Soruşturma Talebi

Önergede ayrıca su hakkının korunması ve suyun temel bir kamu hizmeti olarak hijyenik koşullarda sunulmasının önemi vurgulandı. Dindar, İşsiz ve yoksul vatandaşlarımıza suyun ücretsiz sağlanması gerektiğini” belirterek, atılması gereken adımları işaret etti.

Bu sorunlar ışığında Adalet ve İçişleri Bakanlıklarına yöneltilen sorular, Van’daki su yönetimi ve faturalandırma uygulamalarının yasal dayanaklarını ve yurttaşlara yönelik yapılan haksız uygulamaları ele alıyor. TBMM ve ilgili bakanlıkların bu konuda atacakları adımlar, Van halkının mağduriyetini gidermeye yönelik önemli bir gelişme olacaktır.

Advertisement

AJANS65/HABER MERKEZİ

Advertisement
Devamı için tıkla

Çevre ve Ekoloji

Van’da 13 Maden Sahası Daha Açılıyor

HEDEP Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, Van’da 53 maden sahası bulunduğunu, bu maden sahalarına 13 maden sahasının da yeni ekleneceğini söyledi.

AJANS65 TV – Van’da var olan 53 maden sahasına 13 maden sahasının da yeni faaliyete gireceği belirtildi. HEDEP Van Milletvekili Sinan Çiftyürek’in Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alpaslan Bayraktar’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesine, Bakan Bayraktar yanıt verdi.

Soru önergesine yazılı olarak verilen yanıtta, şuan Van genelinde faaliyette olan 53 maden sahasının olduğunu, alınan yeni karar ile 13 maden sahasının da yeni faaliyete sokulacağı belirtildi.

Yeni faaliyete başlayacak maden sahalarının hangi madenlerin çıkartılacağına ilişkin ise bilgi verilmedi. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT