Connect with us

Manşet

ÖZEL HABER… VAN İÇME SULARINDAKİ TEHDİT: ASBEST BORULAR

Uzmanlar ısrarla asbest borulardaki tehlikeler dikkat çekerken, Van’da halen de asbestli borulardan su içildiği belirtilmektedir. Eski ishale hattının asbestli borulardan olduğu, birçok bölgedeki içme suyu borularının değişmesine rağmen halen de kimi bölgelerde vatandaşların bu borulardan akan suları kullandığı ileri sürülmektedir. İMO Başkanı Mihail Atik ise yaptığı açıklamada asbestli boruların hem toprağa hem de suya zarar verdiğini söyledi.

MUHİTTİN BOTAN / AJANS65 TV

VAN – 1990’lı yılların başına kadar da Türkiye genelinde özellikle İller Bankası’ndan alınan kredi ile yerleşim yerlerinin içme sularında asbestli borular kullanılırdı. 2015 yılında sorulan soru üzerine Sağlık bakanlığı, “1975-1995 yılları arasında İl Bank tarafından yaptırılan içme suyu ve kanalizasyon tesislerinde asbestli çimento borular kullanıldığı, 2000’den bu yana asbestli boru kullanılmadığını, ancak bizzat belediyelere yaptırılan içme suyu tesislerinde asbestli çimento boru kullanılıp kullanılmadığı veya daha önce döşenen boruların değiştirilip değiştirilmediği İl Bank tarafından bilinmemektedir” cevabı verildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün asbestli borulara ilişkin yaptığı uyarının ardından, özellikle içme sularında asbestli borular daha az kullanılırken, birçok belediye de içme sularındaki asbestli boruları daha sağlıklı borular ile değiştirme yoluna gitti.

SAĞLIK BAKANLIĞI ASBESTLİ BORULAR KULLANILMASINI YASAKLADI

Asbeste yönelik dünya genelinde alınan kararlar ve yayımlanan raporlar sonucunda Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı aldığı bir karar ile asbest kullanımını yasakladı.  T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 25.01.2013 tarih, 28539 sayılı karar Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi:

Advertisement

“Asbestle Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik” Madde 5 gereği,

a) Asbestin her türünün çıkarılması, işlenmesi, satılması ve ithalatı,

b) Asbest içeren her türlü ürünün ithalatı ve satılması,

Advertisement

c) Asbest ürünlerinin veya asbest ilave edilmiş ürünlerin üretimi ve işlenmesi yasaktır.’’

MİHAİL ATİK: ASBEST HEM TOPRAĞA HEM DE SUYA ZARAR VERİYOR

Abest malzemenin hem insana hem de toprağa zarar verdiğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı ve Türk Mimar ve Mühendisleri Odaları Birlimiği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Mihail Atik, “betona, cam şeklinde elyaf malzemesinin karıştırılması ile hazırlanır. Bu şekilde yapılan beton borular zarar gördüğünde, suya karışır ve bu suyu kullanan insanlar zarar görür. Havaya, suya ve insana bulaşan bu kanserojen maddeler, insanda ciddi hastalıklara neden olabilir.

2000’li yılların başına kadar Van’da su ve kanalizasyon borularının neredeyse tamamı asbestli borulardan oluşmaktaydı. Sonrasında yapılan yenilenmeler sonucu epey azaltılsa da yüzde 20-30 civarında halende şebeke sularında kullanılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Advertisement

‘ASBEST BORULARIN KALINMASINDAN VAZGEÇİLMESİ YETMİYOR’

Eskiden kullanılan asbestli boruların kullanımından vaz geçilmesinin yetmediğini de hatırlatan İMO Başkanı Atik, “bu boruların tekniki yeterliliğe sahip bir ekip tarafından yerinden sökülmesi ve uygun bir zeminde bertaraf edilmesi gerekmektedir. Bu işi yapacak olan ekibin özel kıyafetler kullanması gerekiyor. Çünkü söküm esnasında da insana zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için her yönüyle dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

Kullanılmaktan vaz geçilen boruların yerinden sökülmemesi durumunda da zarar vermeye devam edeceğini belirten Atik, “deprem vb. durumlarda kırılır ve toprağa zarar verebilir” dedi.

‘ASBEST DİKKATE ALINMALI’

Asbestin dikkate alınması gerektiğini kaydeden Atik, “birçok şehir bu kapsamdaki müdacalesini önemli oranda tamamlamış veya tamamlamak üzeredir. Van’ın da bu işi artık tamamlaması gerekiyor. Asbestin insan sağlığı üzerindeki etkileri bilindiğine göre, o halde yer altında nerelerde kullanıldığının tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor” çağrısında bulundu.

Kullanılmadığı halde halen de kimi asbset boruların yer altından çıkartılarak bertadaf edilmediğini sözlerine ekleyen Atik, “en kısa zümündü bu boruların yerlerinin teshit edilerek bu alanda uzman kişilerçe yerinden sökülmesi ve bertaraf edilmesi oldukça önemlidir. Belki de suyumuzu, toprağımızı kirletmeye başlatmıştır. Bundan dolayı iş ciddiye alınmalı ve gerekli önlemler alınmalı” şeklinde konuştu.

Advertisement

VASKİ PANDEMİDE YENİLEME ÇALIŞMASI YÜRÜTTÜ

Van’daki eski şebeke borularının (absetli borular) yenilenmesi için pandemiyi fırsat olarak değerlendirdiklerini belirten Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ), bakım onarım çalışmalarının yanı sıra, eskimiş şebeke hatlarında da yenilenmeye gittikleri bilgisini basın ile paylaştı.

VASKİ’Den yapılan açıklamada, Yüzbaşıoğlu, Sinema, Meydan 1, 2, 3, 4, Cami 1,2,  Sobacılar, Küçükcami 1,2 sokaklarda yer alan ve ekonomik ömrünü tamamlayan eski PİK, PVC ve asbest borulardan oluşan içme suyu şebeke hatlarının yenilendiğini, bunların yerine polietilen borular döşendiği açıklamasını yaptı.

Özellikle merkezde bulunan kimi içme şebekesi borularının değiştirildiği kamuoyuna açıklanırken, kent genelinde kullanılan şebeke borularının ne kadarının asbestli borulardan olduğuna ilişkin net bir veri bulunmamaktadır.

Advertisement

Alınan bilgilere göre, şuan Van’a su taşına iki ishale hattından eski olanının asbestli borulardan oluştuğu belirtilmektedir. Bu boruların insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturabileceği belirtilmektedir.

ASBEST NEDİR NEDEN TEHLİKELİDİR?

Dünya gündemine giren ve dünyanın kimi ülkeleri hariç genel olarak yasaklanan Asbest nedir, neden yasaklandı?

Asbest; ateşe, asitlere ve darbeye dayanımlı, iletkenlik özelliği olmayan doğal, lifsi silikat mineralleri için kullanılan genel bir ifadedir. Krizotil, aktinolit, tremolit, amosit, krokiodolit ve antofillit yeklinde türleri bulunmaktadır. Ateşe, asitlere dayanımlı olması, kırılma, çarpma ve darbelere karşı güçlü olması nedeniyle krizotil, tremolit, amosit ve krokidolit lifli asbestler 1930-1980’li yıllar arasında 3 binden fazla endüstriyel alanda yoğun bir şekilde kullanıldı.

Advertisement

Asbestin içme suyu borularında da kullanılması sonucunda Asbest lifi ve tozlarının belli bir süre ve yoğun şekilde solunduğunda asbestos ve mezotelyoma hastalığı (akciğer zarı kanseri) yaptığı bizzat uzmanlarca tespit edildi.

TÜRKİYE’DE JEOJENİK ASBEST ZENGİNLİĞİ

Türkiye coğrafyasında serpantin ve amfibol grubu minerallerce zengin alanlar oldukça yaygındır. Yüzeyde bolca mostra veren ve bünyesinde asbest minerallerini içeren ultrabazik ve metamorfik kayaçlar ile bunların ayrışmasından oluşan zeminler üzerinde kurulu yerleşim birimlerinde değişik nedenlerle serbest hale geçen asbest lifleri ile insanlar arasında yoğun bir temas gerçekleşmektedir.

Asbestin yoğun olarak bulunduğu ve insanların temas halinde olduğu Diyarbakır’da 1976 yılında Jeojenik asbest teması ve sonuçları üzerine ilk çalışmalar yapılırken, Diyarbakır’ın kırsal kesiminde yapılan araştırmalar neticesinde insanlarda plevral kalsifikasyonların (akciğer zarı kalınlaşması) sonucu ile karşılaşılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde bunun sebebinin, evlerin duvarlarında ve zeminlerinde kullanılan krizotil asbest lifleriyle temas olduğu anlaşılmıştır.

Advertisement

Daha sonrasında gerçekleştirilen çok sayıdaki bilimsel ve teknik çalışmada kırsal alan yerleşimlerinde asbestli toprakların badana, sıva ve çatı malzemesi, pekmez katkısı, yapı malzemesi, bebek kundağı, çanak çömlek yapımı gibi çok değişik amaçlarla kullanıldığı, bu yollarla asbestin ev içi ortamlara taşınarak sürekli maruziyet koşullarının yaratıldığı somut hastalık vakalarıyla ortaya konmuştur.

Aynı şekilde başka illerde de benzer araştırmalar yapılmış ve aynı sonuçlara ulaşılmıştır.

Asbeste yönelik yapılan araştırmalar neticesinde insan sağlığının ciddi düzeyde tehdit edildiğinin anlaşılması üzerine yasa ve yönetmeliklerle bunun tedbirleri alınmaya başlanmış olsa da 2000’li yılların başına dek özellikle içme sularında asbestli borular kullanılmaya başlandı.

Advertisement

VAN’DAKİ İSHALE HATLARINDA ASBESTLİ BORULAR KULLANILIYOR MU?

Dünya genelinde, 1970’lerden itibaren asbestin insan sağlığı üzerindeki olumsuz yanları tespit edilmeye başlanmış ve kullanılmasının kısıtlanması gerektiğine ilişkin uyarılar yapılmaya başlanmıştır.

Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen asbestli su boruları özellikle içme suları ishale hatlarında kullanılmaya başlandı. 1986 yılında Gürpınar Bêjingir’den Van’a getirilen içme suyu ishale hatlarında kullanılan borular, asbestli borulardır. Kent içinde kullanılan borular da aynı şekilde asbestli borulardan oluşmaktadır.

Sonrasında belediye tarafından kentin birçok mahallesinde bulunan asbestli borular yeni borular ile değiştirilirken, kimi bölgelerde halen de asbestli boruların kullanıldığı belirtilmektedir.

Advertisement
Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Hatimoğulları’ndan TTB’ye Tam Destek

Ajans65 Tv-Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ve yöneticiler, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına tepki göstermek amacıyla TTB’yi ziyaret etti.

TTB Başkanı Fincancı’dan Kararlı Mesaj

Advertisement

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincan, ziyareti karşılarken, “Bu örgütün geleceği var. Bu örgütün geleceği buralarda arkadaşlar,” diyerek TTB’nin duruşunu ve geleceğe yönelik kararlılığını vurguladı.

Hatimoğulları’ndan Sert Eleştiriler

Eş Genel Başkan Hatimoğulları, ziyarette yaptığı konuşmada, “TTB’ye daha önce yapılan operasyon gününü hatırladım. Ankara’daki bütün demokrasi güçleri, yüreği demokrasiden ve özgürlüklerden yana bütün insanlar buradaydı. Şimdi yine hepimiz buradayız. Bu asla hukuki bir karar değildir; siyasi bir karardır, istibdat rejiminin sonucu olan bir karardır,” şeklinde ifadeler kullanarak, kararı sert bir dille eleştirdi.

Advertisement

İstibdat Rejimine Karşı Dayanışma Çağrısı

Hatimoğulları, “Boyun eğmeyenleri açlıkla, yoksullukla, işsizlikle ve KHK’larla biat ettireceklerini sandılar. Oysa onurlu kamu emekçileri hiçbir şekilde boyun eğmedi, istibdat rejimine geçit vermedi,” diyerek, kararın istibdat rejiminin bir sonucu olduğunu ve bu karara karşı geniş çaplı demokratik mücadele verilmesi gerektiğini belirtti.

Hatimoğulları’ndan TTB’ye Destek Sözü

Advertisement

Konuşmasını “TTB’nin her daim yanındayız. Dayanışma ile bu istibdat rejimini gerileteceğiz,” diyerek sonlandıran Hatimoğulları, TTB’ye yönelik desteğini ve dayanışma sözünü yineledi.

Devamı için tıkla

Hak İhlalleri

TTB Davası: Üyeler Görevden Alındı, Fincancı Direnişe Devam Edecek

Ajans65 TV – Ankara’da, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin yargılandığı davada, mahkeme TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevlerine son verilmesine karar verdi.

Duruşma, Ankara’nın Dışkapı Adliyesi’nde gerçekleşti ve duruşmaya TTB Merkez Konseyi üyeleri, avukatlar, sendika temsilcileri, meslek örgütü yöneticileri ve bazı siyasi parti milletvekilleri katıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması talebiyle açılan davanın karar duruşması 31’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Ankara Dışkapı Adliyesi’ndeki duruşmaya görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyi üyeleri ve avukatlarının yanı sıra sendika temsilcileri, meslek örgütü yöneticileri ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Emek Partisi (EMEP) milletvekilleri katıldı. Hakim, duruşmayı ertelemek isterken, avukatlar ve görevden alınmaları talep edilen TTB Merkez Konsey üyeleri savunma yapmak istedi.

Advertisement

Duruşmada ilk olarak müdafilerin avukatlarından Hülya Yıldırım söz aldı. Yıldırım,  “Geçtiğimiz celse hem TTB hem Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) hem de 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesine bir yazı yazılmıştı. 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesine yazılan yazı için söz alıyorum. Bu dosyada delil olması gereken unsurlar değildir. 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının bekletilmesi gerekiyor, bu nedenle bekletici mesele yapılmasını talep ediyoruz. Yargılamaya devam edilecekse Anayasa’ya aykırı hususlara ilişkin beyanda bulunmak için yeni bir duruşma günü belirlenmesini talep ediyoruz” dedi.

DAVANIN REDDİ İSTENDİ

Advertisement

Avukat Leyla Verda Ersoy da “Bütün dünyanın gözü bu duruşmada ve gözlemci olarak da buradalar. Kimyasal maddelerin silah olarak kullanılmaması yönünde çağrı yapmak, TTB’nin amaç dışı faaliyeti olarak görülmesi mümkün değildir. 2017 yılında çatışmalarda hekim tutumunun ne olduğu konusunda da bir sözleşme güncellemesi var.  Bu nedenlerle davanın reddini talep etmekteyiz” dedi.

NEDEN YARGILANDIKLARINI TEK TEK SAYDI

TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hak sağlığına yönelik ciddi ve sistematik çalışmalar yürüttüklerinden dolayı iktidar tarafında sindirilmek istenildiklerini belirterek, “Davayı başında beri özenle dinliyorsunuz? Dosyayı okumuş olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizim de mesleki anlamda iyi hekimlik örneklerimiz var.  Hak sağlığı alanındaki çalışmalarımız bu örgütümüzün omurgasını oluşturuyor. Yılardır bu nedenle TTB yargılanıyor.  Nedeni halk sağılığı konusunda ödün vermediğimizden dolayıdır. Salgın döneminde toplum sağlığından bahsediyorduk. Bu konuda mücadele veriyorduk. Sağlık Bakanlığı salgında toplam 100 bin kişi yaşamını yitirmiş söyleminde bunulurken, biz TTB olarak 300 binden fazla ölüm tespit ettik. Deprem geçirdik ve yine yetkililer 50 bin kişinin depremde yaşamını yitirdiğini söyledi. Bu tablo da doğru değil. Halen hekim arkadaşlarımız kayıptır. Bununla beraber deprem bölgesinde hava kirliliğine yönelik çalışmalar yaptık. Bizi susturma nedenleri işte budur. Sonunda tamamen susan ve konuşmak istemeyen bir toplumla bizi baş başa bırakmak istiyorlar. İktidar, benden bahsederken ‘her türlü örgütle iletişim halindedir’ söyleminde bulunuyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu suçlama konusu benim üzerimden arkadaşlarıma da dalga, dalga yaylıyor” diye konuştu.

Advertisement

‘KİMYASAL SİLAHA DAİR GÖRÜŞÜM BİLİMSELDİR’

Kimyasal silahın canlı sağlığına zarar verdiğini belirten Fincancı, kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılması gerektiğinin altını çizerek, “Bir iddia varsa araştırma yapmak zorundayız. Bu konuda 4 tane kitap yazdım. Basın bu konu hakkında benimle görüşmeyecekte kiminle görüşecek? Bizim hakikat arayışımız delilleri araştırmamız gerekiyor. Örneği İsrail Gazze’de kimyasal silah kullanıyor ve basın bu durumu değerlendirmemi istiyor. Ben de görüntülere baktığımda kimyasal silah kullanıldığını görüyorum. Biz de bu durumu araştırmak istiyoruz. Yaptığım değerlendirme bir kişisel görüş değil bir bilimsel görüştür. Bu durumun bilimselliği nasıl ortaya çıkar? Bağımsız heyetleri oraya gider incelemelerde bulunur. Ben görüntüleri izledim. 3 kişin görüntüleri var. Biri sapasağlam, biri son derece neşeli ve birisi ise kan kusuyor. Ben bu verilere baktığımda bir adli tıp uzmanı olarak değerlendiririm. Bu madde bir silah mıdır yasak silahlar kapsamındadır onu uluslararası kurumalar tespit eder. Bundan daha olağan bir durum olamaz. Tabi ki meslek örgütü olarak biz bu açıklamayı yaparız. Bu benim alanımda uzman olduğumdan dolayı benden görüş alındı. Bu durumu konsey üyeleriyle ilişkilendirilmesi uygun değil” ifadelerini kullandı. 

‘İŞİMİZ HAKİKATİ SÖYLEMEK’

Advertisement

TTB’ye 1998 yılında başladığını dile getiren Fincancı, “Bir hekimin nasıl olması gerekliğini anlatan bir okul oldu. Yalnızca okul değil her türlü faaliyet yürütüyoruz. Öğrenciliğimden bu yana bu örgütün içindeyim. Bizim işimiz hakikati söylemek. Hoşlanmıyorlar diye beni görevden alacaksanız ama ben yine o kapıdan girerim. Kararınız ne olursa olsun, biz emek vermeye devam edeceğiz. Bu örgütün hakkını vermek gerekiyor. Ben TTB’nin getir götür işlerini bile yaparım. Bu benim için her zaman böyledir. Hava ve zamanla değişen bir kimyasal silah söz konusudur ama hangi kimyasal silah olması konusunda araştırma yapılması gerekiyordu” dedi. 

‘DAVA POLİTİKTİR’

Ardından müdafilerin Avukatı Oya Meriç Eyüpoğlu, Fincancı’ya yönelik iktidar eliyle bir linç kampanyasının başlatıldığını belirtti. Eyüpoğlu, yargının TTB üzerinde artık kılıç gibi sallanmasını istemediklerini vurgulayarak, bu davanın politik olduğunu aktardı. Eyüpoğlu, “Bu davada verilecek karar tarihe not düşecek. Fincanı Avrupa’da iken Medya TV’ye bağlandı ve kimyasal silah gündemi hakkında düşüncelerini söyledi. 20 Ekim’de Savunma Bakanlığı dava açtı. Dava açıldığı gibi  TTB kapatılması, ismindeki ‘Türk’ kelimesinin çıkarılması ve Fincancı’nın vatandaşlıktan çıkarılması ile akla hayale gelmeyen şeyler söylendi. Ayrıca Fincancı sosyal medyada gündem oldu. O zaman Avrupa’da gelecekti ısrarda gelme diyenler oldu. Fincancı ‘geleceğim bu ülke benim ülkemdir’ dedi. 26 Ekim 2022 tarihinde ev baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınırken polis tarafından canlı yayın yapıldı. Gerçeğe dayalı olmayan birçok haber yapıldı. Nefes alınmaz bir dönem yaşadık. Ertesi gün sabah 06.00 mahkeme sevk edildi ve tutuklandı. Bu yargılama politiktir derken kimse laf olsun diye söylemiyor. Bütün yaşananları yan yana getirdiğimizde bir fotoğrafın toplam parçasıydı. Usul ve hukuka göre karar vermeniz zordur. Davanın reddini talep ediyoruz” diye aktardı. 

Advertisement

TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Duruşma verilen aranın ardından kararın açıklandı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti,  TTB Merkez Konsey üyelerinin görevlerine son verilmesine ve 1 ay içerisinde yeni seçimlerini tamamlayarak büyük kongre ile 5 kişilik heyetin görevlendirilmesine karar verdi. 

MAHKEME YENİ ÜYELER GÖREVLENDİRDİ

Advertisement

Mahkeme büyük kongre üyelerinden Bahadır Öztürk, Mustafa Sezai Demirel, Muhammed Çağatay Engin, Ömer Fazıl Çadır, Fazıl Necdet Ardıç’ın görevlendirilmesine karar verdi. 

GÖREVDEN ALINAN ÜYELER 

Görevden alınan üyelerin isimleri şöyle: “TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, Genel Sekreter Vedat Bulut, üyeler Nursel Şahin, Onur Naci Karahancı, Kazım Doğan Eroğulları, Alican Bahadır, Ahmet Karer Yurtdaş, Adalet Çıbık, Aydın Şirin ve Lütfi Tiyekli.”

Advertisement

ADLİYE ÖNÜNDEN SESLENDİLER

Karara ilişkin adliyenin önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada konuşan, TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bu mücadelenin bitmeyeceğini belirterek, Emek veren tüm dostlar hep yanımdaydınız. Bu mücadele bizim mücadelemizdir. Bu mücadele bitmez. Biz daha öncede söylemiştik, mücadele TTB’nin adıdır. TTB’den bizi söküp atmaz ve gücü yetmez”

‘BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Advertisement

TTB içerisinde mücadele vermeye devam edeceklerini belirten Fincancı, Biz her zaman TTB olarak içinde emek vermeye devam ederiz. İçerde de söyledim gerekirse deprem bölgesinde yükleri taşırız, gerekirse de biz üretiriz. Halk sağlığı sorularını hep beraber dile getiririz. Bu görevimizin başındayız. Bu görev hiç sonlanmayacaktır. Burada hep beraberdik. Gelecek arkadaşlarında bu örgütün bütünü içinde bizde hep birlikte örgütün yaptığı çalışmaları daha da büyütmeye sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu mücadeleyi sürdüreceğimizi ve bu mücadelenin de TTB içinde o çatının altında olacağımızı bilmenizi istiyorum

Advertisement

Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

Huawei’nin Ürettiği Araç Göz Kamaştırıyor

Elektrikli araçlar piyasadaki yerlerini alırken, araç üreticilerine Huawei de katıldı. Chery tarafından geliştirilen ve Huawei tarafından tedarik edilen yeni lüks elektrikli sedan Luxeed S7, 28 Kasım itibarıyla Çin’de satışa çıktı.

AJANS65 TV – Elektrikli araçlar araç piyasasındaki paylarını genişletirken, Huawei de elektrikli araç üreticileri arasındaki yerini aldı!  Chery tarafından geliştirilen ve Huawei tarafından tedarik edilen yeni lüks elektrikli sedan Luxeed S7, 28 Kasım itibarıyla Çin’de satışa çıktı.

500 ila 800 km menzil sunan dört farklı donanım seviyesiyle satılacak olan modelin ön satış fiyatı 35 bin dolardan başlayacak.

Lüks araç, göz kamaştırdı. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Manşet

Manchester United Futbolcuları Maça Giderken!

İngiltere merkezli “Troll Football” isimli web sitesi, paylaştığı video ile Manchester United futbolcuları ile dalga geçti. Bir eşek sürüsünün geçişini, “Manchester United kadrosu, Galatasaray maçı için RAMS parkına gidiyor” şeklinde paylaştı.

Galatasaray- Manchester United maçı öncesi paylaşım yapan Troll Football isimli web sitesi Manchester United futbolcuları ile dalga geçti. Site, geçiş yapan bir eşek sürüsü için, “Manchester United kadrosu, Galatasaray maçı için RAMS parkına gidiyor” yorumunu yaptı. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Genel

Tutuklu Dilan Polat’tan İlk Röportaj: Dua Ediyorum

5 Kasım’da tutuklanarak cezaevine konulan Dilan Polat, avukatı aracılığıyla verdiği röportajda cezaevindeki günleri anlattı. Cezaevindeki günlerinin nasıl geçtiğini anlatan Polat, Cezaevinde günlerini nasıl geçirdiğini anlatan Polat, bol bol dua ettiğini ve sürekli ağladığını söyledi.

AJANS65 TV – Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında 5 Kasım’da tutuklanarak ceazevine gönderilen Dilan Polat, avukatı aracılığıyla röportaj verdi. Cezaevinde günlerini nasıl geçirdiğini anlatan Polat, bol bol dua ettiğini ve sürekli ağladığını söyledi.

Avukatı Hüseyin Kaya aracılığıyla ilk röportajını Odatv’ye veren Dilan Polat, davanın gidişatıyla ilgili “Ben davanın nasıl gittiğine dair çok bir şey bilmiyorum ama avukatım soruşturmanın normal gittiğini, vergiyle ilgili sorunlarımız olduğunu söylüyor. Davanın nasıl gittiğinden ziyade varsa bizim devletimize bir borcumuz cezası neyse ödeyeceğiz. Bu konuları ihmal etmişiz, bundan dolayı tabii ki mahcubuz” dedi.

‘BURADA GÜNLER ZOR GEÇİYOR’

“Cezaevindeki günleri nasıl geçiyor, koğuş düzeni nasıl?” sorularını yanıtlayan Dilan Polat, “Burada günler zor geçiyor. Zaman zaman çok sakin oluyorum, zaman zaman yoğunlaşıp ağlıyorum. Vaktimin birI) kısmını kendimi anlamakla, tanımakla geçiyor. Gözyaşlarımın bir kısmı özlemden kaynaklanıyor. Buranın iki özelliği var: biri insan inanılmaz sigara içiyor bir de ibadet meselesi ile düşünme meselesi oluyor” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Polat ile yapılan röportajın bir kısmı şöyle:

Oğuz Ok: Davanın gidişatı hakkında herhangi bir iyimserliğiniz var mı?

Dilan Polat: Ben davanın nasıl gittiğine dair çok bir şey bilmiyorum ama avukatım soruşturmanın normal gittiğini, vergiyle ilgili sorunlarımız olduğunu söylüyor. Davanın nasıl gittiğinden ziyade varsa bizim devletimize bir borcumuz cezası neyse ödeyeceğiz. Bu konuları ihmal etmişiz, bundan dolayı tabii ki mahcubuz.

Advertisement

O.O.: Geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?

D.P.: Gençlikten, bir anda imkan sahibi olmaktan kaynaklanan sorumsuzluklarımız oldu bundan dolayı zaten üzüntülerimizi ve pişmanlıklarımızı dile getiriyoruz. Buradan daha basiretli, daha temkinli ve daha faydalı işler yaparak çıkacağız, öyle dua ediyorum.

‘750 BİN LİRA’ SÖZÜ İÇİN PİŞMAN MI?

O.O.: “Bazen günde 750 bin lira harcıyorum” sözünden dolayı pişmanlığınız var mı?

Advertisement

D.P.: Günlük para harcamam biraz medyayla ilgili. Birkaç kişiyle çekişmemizden kaynaklanan bir şey. Her gün bu kadar para harcanmasının mümkün olmadığını hepimiz biliriz. Bir tarafıyla ortalama bir Türk vatandaşı gibi yaşarken, işimiz gereği ve bu sosyal medyanın vermiş olduğu zihinsel mecburiyetler mi diyeyim sosyal dayatmalar mı diyeyim… Nasıl öyle yapıyorduk, şimdi yavaş yavaş anlıyorum. Yoksa ben savurganlık yapmakta istekli biri değilim ya da şimdi öyle hissediyorum. Tabii bunları hep muhakeme etmeye çalışıyorum bir taraftan. Üzüntü ve zor zamanlar yaşamın yanında her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Daha çok kendimi, daha çok başka insanları tanımaya, bunlardan dersler çıkarmaya çalışıyorum.”

YARDIMCISI ŞULE HAKKINDAKİ İDDİAYA YANITI

O.O.: Yardımcınız Şule’nin sizin montunuzla alışveriş yaptığı iddia edildi. Kendisiyle cezaevine girdikten sonra bir temasınız oldu mu?

D.P.: Bazen birçok şey hatırlamadığım da oluyor. Burada başka başka şeylere yoğunlaştım. Şule ve mont işini tam olarak hatırlayamadım.

Advertisement

KARDEŞİ SILA DOĞU İLE KAVGA İDDİASI

O.O.: Kardeşiniz Sıla Doğu ile cezaevinde kavga ettiğiniz iddia edildi, aynı iddia diğer mahkumlarla aranızda da yaşandığı öne sürüldü. Bu iddialar doğru mu? Diğer mahkumların size bakışı nasıl?

D.P.: İnanın Oğuz Bey, burada insan bir başkasıyla değil, kendi kendisiyle bir kavga içinde oluyor. Doğru ile eğriyi ayırma hususunda yeterli zaman oluyor. Çocuklarım için endişelenmenin dışında hep düşünmek, mukayese etmek ve bunları not almakla zaman geçiyor. Kimseyle bir hır gürümüz yoktur. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Manşet

HEDEP’ten Van’a çıkarma

HEDEP Eş Genel başkanı Tuncer Bakırhan ve beraberindeki heyet bu gün Van’a geldi. Hitit Oteli’nde karşılanan Bakırhan ve beraberindekiler büyük bir konvoy ile kente giriş yaptılar.

AJANS65 TV – Yerel seçimlere doğru Van’a adeta çıkarma yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve beraberindeki heyet Van’a geldi.

Kenti girişindeki Hitit Oteli’nde karşılanan Bakırhan ve beraberindeki heyet, daha sonra yüzlerce araçlık konvoy ile kente giriş yaptılar. HEDEP il binasının bulunduğu Milli Egemenlik Caddesi üzerinde halk ile bir araya gelen bakırhan, daha sonra Cumhuriyet Caddesi’nde esnaf ziyareti yapacağı belirtildi.

Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT