Connect with us

Dış Haberler

Ortadoğu Bölgesel Savaşının Kapısını Aralayan Sızma: En Az 100 Ölü

Ortadoğu’da bölgesel savaşın kapısını aralayan sızmada yüzün üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği ibelirtiliyor. Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından İsrail’de ve Gazze’de ölü ve yaralı sayısı artıyor. İslami Cihad ve Hamas onlarca İsrail askerini rehin aldığını duyurdu. İsrail’de OHAL ilan edilirken, dünyadan kınama ve itidal çağrıları gelmeye devam ediyor.

AJANS65 TV – Hamas’ın İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adını verdiği binlerce roket saldırısı ve kara güçlerinin İsrail içine sızmasını kapsayan saldırısını başlatmasının misilleme olarak İsrail’in de Gazze’deki hedeflere yönelik “Demir Kılıçlar” adını verdiği hava saldırısı operasyonuna başlamasının ardından bölgede tansiyon çok yüksek.

HER İKİ TARAFTAN 300’ÜN ÜZERİNDE ÖLÜ VAR

Filistin Yönetimi’ndeki Sağlık Bakanlığı İsrail’in Gazze’deki saldırılarında ıyaklaşık 200 kişinin öldüğünü, bin 600’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

Daha önce Gazze’deki sağlık yetkilileri Al Jazeera televizyonuna en az 160 Filistinlinin öldürüldüğünü, binden fazla kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Advertisement

İSRAİL’DE EN AZ 100 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail’in N12 adlı televizyon kanalının haberine göre Hamas saldırısında en az 100 İsrailli öldü ,800’den fazla İsrailli yaralandı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberinde, “onlarca silahlı Filistinli, Gazze Şeridi sınırındaki 6 nokta ile orduya ait bir mevziye sızdı, ateş açtı, İsrail ordusuyla çatıştı” ifadesine yer verildi. Söz konusu bölgelerin Siderot, Nahal Oz, Kaffar Gazze Macin, Sofa, Bari ile İsrail ordusunun “Gazze bölüğü” karargahı olduğu aktarıldı.

SIZILAN BÖLGELERDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR, İSRAİL’DE OHAL İLAN EDİLDİ

Haaretz gazetesine göre İsrail ordusu, Hamas savaşçılarının İsrail’in güneyine sızdığı yerlerin hiçbirinde kontrolü yeniden ele geçiremedi. İsrailli yayın kuruluşu, bölge sakinlerinin hala sığınaklarda olduklarını ve herhangi bir İsrail güvenlik gücü ya da sağlık personelinin bölgede bulunmadığını bildirdiklerini söyledi. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas ve İslami Cihad’ın en az 40 İsrailliyi öldürmesi, 700’den fazla kişiyi yaralaması ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti.

Advertisement

İSRAİL HAVA KUVVETLERİ HEM GAZZE’DE HEM İSRAİL İÇİNDE HEDEFLERİ VURDU

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ise sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda şu ana kadar Gazze’de “17 askeri yerleşke ve dört Hamas operasyon merkezini vurduğunu” açıkladı. IDF daha önce yaptığı açıklamada İsrail’e yönelik roket yağmuruna karşılık olarak Gazze Şeridi’ndeki hedefleri vurmaya başladığını duyurmuştu. Haaretz gazetesi İsrail hava kuvvetlerinin İsrail toprakları içinde, Erez sınır kapısı yakınında bazı hedefleri vurduğunu duyurdu.

HAMAS VE İSLAMİ CİHAD ÇOK SAYIDA İSRAİL ASKERİNİ REHİN ALDIĞINI DUYURDU

Hamas ve İslami Cihad, üst düzey subaylar dahil İsrail askerlerini rehin tuttuklarını iddia etti. Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, sivil giyimli en az üç kişinin esir tutulduğunu gösteren bir video yayınladı ve bu üç kişinin İsrail askeri olduğunu iddia etti. Hamas Başkan Yardımcısı Salı̇h Arurı̇ de Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada “Aralarında üst düzey subayların da bulunduğu çok sayıda İsraı̇llı̇ esı̇rı̇mı̇z var” dedi.

Gazze’de faaliyet gösteren İslami Cihad da savaşçılarının “çok sayıda” İsrail askerini de esir aldığını iddia ediyor. Kendisine Ebu Hamza adını veren sözcü, Telegram’daki bir gönderide şunları “Kudüs Seriyyeleri olarak teyit ediyoruz ki artık Allah’a şükür elimizde esir olan pek çok Siyonist askerimiz var” Grup, Hamas’la işbirliği yapıyor ama aynı zamanda bağımsızlığını da koruyor. İsrail yetkilileri, askeri personelin bu gruplar tarafından kaçırıldığını da henüz doğrulamadı.

Advertisement

EN AZ 50 KİŞİ REHİN ALINDI İDDİASI

İsrail medyası ise kaybolduğu düşünülen İsraillilerin yakınlarıyla yapılan röportajları yayınlamaya devam ediyor. Bu arada, İsrailli yetkililer hala birçok topluluğu tam olarak kontrol edemiyor ve bazı sivillerin Hamas militanları tarafından rehin tutulduğu iddia ediliyor. İsrailli medya kuruluşu N12’nı̇n haberı̇ne göre, Gazze sınırı yakınındakı̇ Beerı̇ Kibutz’da 50 cı̇varında İsraı̇llı̇ rehı̇ne Hamas tarafından alıkonuldu.

NETANYAHU İSRAİLLİLERE BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısı üzerine kabine üyeleri ve güvenlik otoriteleriyle bir toplantı yaptı. Toplantının başında, İsrail’in sabahtan itibaren “savaşta olduğunu” ifade eden Netanyahu, şöyle devam etti: “Öncelikli hedefimiz topraklarımıza giren düşman unsurları temizlemek, saldırıya uğrayan yerleşim yerlerinde güvenlik ve huzuru tesis etmek. İkinci olarak Gazze Şeridi içinde düşmana feci bir bedel ödetmek. Üçüncü amacımız diğer cepheleri güçlendirmek. Böylece kimse bir hata içinde bu savaşa katılmasın.” İsrail vatandaşlarından birlik olmalarını isteyen Netanyahu, “Bir savaşın içindeyiz. Savaşta ortak akılla hareket etmek gerekir. Tüm İsrail vatandaşlarını en yüksek hedefimiz savaşta zafer için birleşmeye çağırıyorum.” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

Dünyadan İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların tırmanmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD, Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan ve Katar’dan açıklamalar geldi.

Advertisement

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Filistin ile İsrail arasında bu sabah başlayan gerilim karşısında bölgedeki tüm taraflara ve kilit ülkelere, daha fazla kan dökülmesini önlemek için gerilimi azaltma çağrısında bulundu. Türk, yaptığı yazılı açıklamada, “Orada sivil kayıplarının yaşanmaması için her türlü tedbiri almaya çağırıyorum. Şiddete derhal son verilmesi çağrısında bulunuyorum. Bölgedeki tüm taraflara ve kilit ülkelere, daha fazla kan dökülmesinin önüne geçmek için gerilimi azaltma çağrısında bulunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN GERİLİMİN DURMASINI İSTEDİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilerek gerilim tırmanışının derhal durdurulması çağrısında bulunuldu. Suudi bakanlığı işgalle ilgili tekrarlanan uyarıların altını çizdi ve güvenilir bir barış süreci çağrısını yineledi.

Son günlerde Mescid-i Aksa’ya baskın ve tekrarlanan İsrail saldırılarına atıfta bulunan açıklamada, Riyad’ın “devam eden işgal, Filistin halkının meşru haklarından mahrum bırakılması ve kutsallarına karşı sistematik provokasyonların tekrarı sonucunda durumun patlama tehlikesine” dair defalarca uyarıda bulunduğu hatırlatıldı.

Advertisement

ABD HAMAS’I KINADI

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson Washington’n saldırıyı kınadığını ve taziyelerini sunduğunu söyledi. Açıklamada “ABD, Hamas teröristlerinin İsrailli sivillere yönelik kışkırtılmamış saldırılarını kesin bir dille kınamaktadır. Terörizmin hiçbir zaman haklı bir gerekçesi olamaz. İsrail hükümeti ve halkının yanında yer alıyor ve bu saldırılarda hayatını kaybeden İsrailliler için taziyelerimizi sunuyoruz” dendi. Sözcü, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ile görüştüğünü de söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise ABD’nin İsrail’in “kendini savunmak için ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını” sağlamak için çalışacağını söyledi. Austin yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günlerde Savunma Bakanlığı, İsrail’in kendini savunmak ve sivilleri ayrım gözetmeyen şiddet ve terörizmden korumak için ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını sağlamak için çalışacaktır” dedi.

KATAR GERİLİMDEN İSRAİL’İ SORUMLU TUTTU

Katar Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü bir açıklama yaparak “Filistin halkına karşı tırmanan şiddetin tek sorumlusunun İsrail olduğunu” belirtti. Açıklamada “Katar’ın her iki tarafa da azami itidal çağrısında bulunduğu” ve “uluslararası toplumu İsrail’in bu olayları Gazze’deki Filistinli sivillere karşı orantısız bir savaş başlatmak için bahane olarak kullanmasını engellemeye çağırdığı” belirtildi.

Advertisement

İRAN DIŞİŞLERİ: İSRAİL KARŞISINDA ARTAN GÜVENİN KANITI

Yarı resmi ISNA haber ajansının bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanlığı, Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırıların “Filistinlilerin İsrail karşısında artan güveninin bir kanıtı olduğunu” söyledi. ISNA’nın aktardığına göre bakanlık sözcüsü Nasır Kenani ajansa verdiği mülakatta “Bu operasyonda, Filistin halkının işgalciler karşısındaki güvenini gösteren sürpriz unsuru ve diğer birleşik yöntemler kullanıldı” dedi.

NE OLMUŞTU?

Filistinli Hamas örgütü cumartesi günü İsrail’e son yılların en büyük saldırısını düzenledi. İsrail, İran destekli grubun “savaş ilan ettiğini” açıklarken, İsrail ordusu Gazze yakınlarındaki bazı İsrail kentlerinde ve askeri üslerinde militanlarla çatışmalar yaşandığını doğruladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu misilleme sözü verdi ve “Düşmanımız daha önce hiç bilmediği türden bir bedel ödeyecek. Bir savaşın içindeyiz ve bu savaşı kazanacağız” açıklaması yaptı.

Advertisement
Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Haberler

Zelensky, Ukrayna’dan Sürgün mü Ediliyor?

Ukrayna-Rusya savaşında her iki tarafın genelkurmay başkanlarının devreye girdiği ikili görüşmelerin devam ettiği, çözülmesi gereken çok sayıda sorun olmasına rağmen, onurlu bir barış için mesafe katedildiği belirtiliyor. Tüm bunların batının dışlanarak yapıldığı belirtiliyor. Ortaya atılan bir diğer iddia ise Zelensky’nin Karayip adalarına gönderileceği iddiasıdır.

AJANS65 TV – NATO’ya katılacağı gerekçesi ile Rusya’nın işgaline uyğrayan Ukrayna’da savaş gittikçe derinleşirken, çıkmaz da savaş ile birlikte derinleşiyor. Rusya, Ukrayna’yı tamamen işgal edemezken, Ukrayna da Rusya’yı kendi topraklarından atamıyor. Her iki ülkenin de kaynakları gittikçe tükenirken, beklenen barışın gelmemesi, savaşı daha da çıkmaza sokuyor.

Devlet Başkanı Zelenskiy bu hafta Ukrayna’nın karşı taarruzunun “istenen sonuçları elde edemediğini” ve Kiev’in şu anda Rusya ile çatışmada “yeni bir aşamaya” geçtiğini itiraf etti.

HER İKİ TARAFTAN ÜST DÜZEY GENERALLER DEVREDE

 Bu arada, krizi “çıkmaz” olarak niteleyerek Zelenskiy’i kızdıran general Valery Zaluzhny, Başkan ve generalleri arasında Perşembe günü yapılan toplantıya katılmadı.

Advertisement

Sputnik Globalde yer alan değerlendirmede, Rusya ve Ukrayna’nın üst düzey generalleri, Ukrayna krizini yatıştırmayı amaçlayan gizli görüşmeler yapıyor ve Ukrayna Başkanı ile Biden yönetimi bu görüşmelerin dışında kalıyor.

 Deneyimli araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’ün ABD’li kaynaklara dayandırdığı yeni bir rapora göre durum böyle.

Hersh’e konuşan ve Ukrayna hükümetinde üst düzey diplomatik ve askeri konularda yılların deneyimine sahip ABD’li bir işadamı olan bir kaynağa göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valery Zaluzhny’nin öncülük ettiği söylenen müzakerelerde hala çözülmesi gereken “pek çok soru” var.

Advertisement

SAVAŞ SUÇLARI KONUSU DA MASAYA YATIRILACAK

 İkinci bir kaynağa göre bunlar arasında savaş suçluları konusunda ne yapılacağı, vatandaşlık, mühimmat imhası ve sınır ötesi ekonomi konularının yanı sıra “onurlu bir barış” sağlamak için yapılacak görüşmeler de yer alıyor.

Özel görüşmelerin Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Ukraynalı mevkidaşı Valery Zaluzhny tarafından yürütüldüğü bildiriliyor,

Hersh’e göre Moskova, görüşmeler sona erdiğinde mevcut kontrol hatlarına dayalı bir anlaşmayı düşünebilir ve kaynaklarının iddiasına göre Rusya, ittifak askerlerinin ülke topraklarına girmesine izin verilmediği sürece Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına “itiraz etmeyecektir”.

Advertisement

Hersh’ün kaynakları ayrıca Zaluzhny’nin geçen ay Economist dergisine verdiği bomba röportaj ve makalenin tesadüf olmadığını, Zelensky’ye bir “mesaj” olduğunu söyledi: “savaş bitti ve [Ukraynalılar] çıkmak istiyor.”

Zelenskiy’e “askerden askere sorunun” “onunla ya da onsuz” çözülebileceği ve “Karayipler’e seyahatinin” ayarlanabileceği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

ABD Dış Siyasetinin ‘Mimarı’ Hayatını Kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri’nin en tartışmalı ve etkili dışişleri bakanlarından olan ve dış siyasetinin mimarı olarak değerlendirilen Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti.

AJANS65 TV – Nazi katliamından kaçarak ABD’ye yerleşen, sonrasında ABD dış siyasetinde ciddi bir ağırlığı bulunan Henry Kissenger hayatını kaybetti. Siyasi danışmanlık şirketi Kissinger Associates’ten yapılan açıklamada, eski diplomatın Connecticut’taki evinde öldüğü belirtildi.

Kissinger uzun yıllar süren siyasi kariyerinde ABD dış politikasında bazıları tartışmalı, kilit roller oynamıştı.

Kissenger Eylül 1973-Ocak 1977 arasında, Richard Nixon ve Gerald Ford’un başkanlıkları döneminde ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Advertisement

Kissinger ayrıca birçok şirketin yönetim kurulunda görev aldı ve 22 kitap yazdı.

Kissinger geçen Mayıs ayında 100 yaşına basmıştı ancak aktif yaşamıyla dikkat çekiyordu. Temmuz ayında Pekin’e giderek Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’le görüştü.

Kissinger’ın eski özel asistanı ve ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Winston Lord Kissinger’ın ölümünü “Amerika ulusal çıkarları için çok önemli bir şahsiyeti kaybetti” diyerek duyurdu.

Advertisement

HENRY KİSSİNGER KİMDİR?

Henry Kissinger 27 Mayıs 1923 tarihinde Fürth, Bavyera, Almanya’da dünyaya geldi.

ABD’li siyasetçi Henry Kissinger, 22 Eylül 1973 – 20 Ocak 1977 yılları arasında 56. ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Almanya’nın köklü kulüplerinden SpVgg Greuther Fürth’te futbol oynayan Kissinger, Nazi zulmünden kaçmak için ailesiyle birlikte 1938 senesinde New York’a taşınmak zorunda kaldı.

Advertisement

Manhattan’da bulunan George Washington Lisesi’nden 1940 senesinde mezun oldu. Lise mezuniyetinin ardından muhasebe eğitimi için New York City Koleji’ne gitti.

19 Haziran 1943 tarihinde ABD vatandaşlığına kabul edildi.

II. Dünya savaşı sırasında ABD ordusunda hizmet verdi. Askerlik vazifesi bittikten sonra ABD Avrupa Komutanlığı İstihbarat Okulu’nda öğretmenlik yaptı.

Advertisement

ABD’ye döndükten sonra Harvard Üniversitesi’nden eğitim bursu kazanan Kissinger, Uluslar Arası İlişkiler bölümünde öğrenim gördü, 1952 yılında mezun oldu. 1954 yılında doktora yaptı,

NÖBEL BARIŞ ÖDÜLÜ KAZANDI

1952-1969 yılları arasında Harvard Üniversitesi Uluslararası Seminer Direktörü oldu. 1961-68 yılları arasında ABD başkanları John F. Kennedy ve Lyndon B. Johnson’un özel danışmanı olarak görev yaptı. Onlardan sonra gelen Başkan Richard Nixon onu Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak hizmete atadı.

1983 senesinde dönemin başkanı Ronald Reagan tarafından ABD’nin orta Amerika’ya yönelik politikasını geliştirmek için oluşturulan federasyon heyetinin başına getirildi.

Advertisement

George W. Bush’da Henry Kissenger’ı 11 Eylül saldırısının sebeplerini araştırmakla görevlendirilen kurulun başına geçirdi.

1969-75 yılları arasında başkanın ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yapan Kissinger, Vietnamlı diplomatlarla uzlaşma sağlayarak ateşkes sağlanmasına büyük katkı sağladı. Bu sebeple 1973 senesinde Nobel Barış Ödülü kazandı.

Kamboçya’da gizli bombardımanlar ve Güney Amerika’daki ölüm saçan askeri rejimlere destek vermek gibi ABD dış politikasının en eleştirilen hamlelerinden bazılarına dahil olmuş bu kişiye ödül verilmesi, epey eleştiri topladı.

Advertisement

Dünyanın Soğuk Savaş’ta olduğu bu dönemde Kissinger, Sovyetler Birliği ile rekabeti insan haklarının önüne koymakla ve Şili’deki Augusto Pinochet rejimi gibi, dünyadaki baskıcı rejimleri desteklemekle eleştirildi. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Dış Haberler

Anti Semitizmle Suçlanan Elon Musk İsrail’e Gitti

İsrail-Hamas arasında ‘İnsani Ateşkes’ devam ederken, dünyaca ünlü milyarder Elon Musk İsrail’e gitti. Musk’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşeceği ifade edildi.

AJANS65 TV – Dünyaca ünlü dolar milyarderi, Tesla ve Space X şirketlerinin sahibi iş insanı Elon Musk’ın Tel Aviv’e gittiği aktarıldı. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinde yazan havacılık uzmanı Avi Scharf, Musk’ın uçağının sabah iniş yaptığını paylaştı. Gazze’yi ziyaret edeceği belirtilen Musk’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda Musk, X sosyal medya platformu hesabından, sahibi olduğu Starlink uydu internet sistemi firmasının Gazze’deki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını duyurmuştu. Milyarder iş insanı, X’te ‘antisemitik söylemlere izin verdiği’ suçlamasıyla da karşı karşıya. Eleştirilerin yöneltildiği Musk salı günü yaptığı açıklamada, X’in Gazze’deki savaşla ilgili reklam ve aboneliklerden elde edilen tüm geliri İsrail’deki hastanelere ve Gazze’de faaliyet gösteren bir insani yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıklamıştı.

Netanyahu ile Musk, 18 Eylül’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir araya gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

‘Kızılhaç 13 İsrailli ve 5 Yabancıyı Teslim Aldı’

İsrail-Hamas savaşında rehine takası devam ediyor. Mısır medyasının aktardığına göre İsrail ve Filistin arasında rehine takasının üçüncüsünün başladığını duyurdu. habere göre, Kızılhaç, 13 İsrailli ve beş yabancıyı teslim aldı.

AJANS65 TV – İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen insani aranın üçüncü gününde rehine takası başladı.

Mısır Basın Enformasyon Kurumu Başkanı Ziya Raşvan, kurumun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında esir takasının yanı sıra Gazze’ye gönderilen yardım tırları ile Mısır’a getirilen yaralılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘3. GÜN SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDI’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına verilen insani aranın üçüncü gününün “sorunsuz bir şekilde” geçtiğini belirten Raşvan, “Taraflar (Hamas-İsrail) arasında bugün yapılması planlanan takas kapsamında serbest bırakılacak 13 İsrailli ve İsrail hapishanelerinde tutulan 39 Filistinliyi kapsayan isim listesini teslim aldık.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

İNSANİ YARDIM GAZZE’YE ULAŞABİLECEK Mİ?

Mısır’ın insani yardımların Gazze’ye ulaştırılmasına yönelik çabalarını sürdürdüğünü kaydeden Raşvan, “2’si yakıt ve 2’si doğal gaz tankeri olmak üzere bugün toplamda 120 tırın Gazze’ye giriş yaptığını, Birleşmiş Milletler (BM) ve Filistin Kızılayı ile koordinasyon için Gazze’nin kuzeyine gideceği” bilgisini paylaştı.

Raşvan, Gazze’ye gönderilen toplam insani yardıma ilişkin, “25 Kasım’a kadar 2 bin 675 ton tıbbi malzeme, 9 bin 621 ton gıda, 7 bin 47 ton su, 82 çadır ve bin 992 diğer insani yardım malzemesinin Gazze Şeridi’ne giriş yaptığı” bilgisini verdi.

Ayrıca, 25 Kasım’a kadar Gazze Şeridi’ne 788 ton yakıt gönderildiğini belirten Raşvan, şu anda kadar Gazze’ye giriş yapan insani yardım yüklü toplam tır sayısının 2 bin 56’ye ulaştığını bildirdi.

Advertisement

Raşvan, şu ana kadar tedavi edilmek üzere 353 yaralı Filistinli ile 292 refakatçinin Mısır’a geçtiğini, 8 bin 514 yabancı uyruklu ile 1256 Mısır vatandaşının da Gazze’den tahliye edildiğini aktardı.

İSRAİL ORSUNUDAN AÇIKLAMA

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki 14 İsrailli ve 3 yabancı uyruklu esir Hamas tarafından Kızılhaç’a teslim edildi” dendi.

Hamas, 1 Rus vatandaşını serbest bıraktığını duyurmuştu. Hamas’tan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabaları ve Moskova’nın Filistin davasına destek veren pozisyonuna karşılık Rusya vatandaşı bir rehinenin bırakıldığı belirtilmişti.

Advertisement

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Şu ana kadar abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 26 İsrailli esir ve İsrail hapishanelerinde tutuklu 78 Filistinli serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

Le Figaro: Netanyahu Suikast Düzenlememe Sözü Verdi

Ağır bir şekilde devam eden İsrail-Hamas savaşında geçici ateşkesi ve esir takası anlaşmasının arabulucusu Katar’ın topraklarındaki Hamas liderlerine suikast düzenlenmemesi şartını İsrail’e kabul ettirdiği ileri sürüldü.

AJANS65 TV– Fransız gazetesi Le Figaro’dan Georges Malbrunot, kaynaklarına dayanarak, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İsrail’in Katar’da yaşayan Hamas liderlerine karşı eyleme geçmeyeceği konusunda Katar’a söz verdiğini duyurdu.

Habere göre İsrail-Hamas geçici ateşkesi ve esir takası meselesinde arabulucu rolünü üstlenmeden birkaç hafta önce İsrail’e önkoşulunu sunan Katar, İsrail’den dış istihbarat servisi Mossad’ın ülkede suikast düzenlemeyeceğine dair güvence aldı.

ÜST DÜZEY HAMAS YETKİLİLERİNE SUİKAST EMRİ VERMİŞTİ

Ayrıntıları bilen bir kaynağa göre Netanyahu, Mossad’a, üst düzey Hamas yetkililerine suikast düzenleme emrini vereli çok oldu.

Advertisement

BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLADI

Netanyahu, çarşamba günü Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Bakan Benny Gantz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında da, Mossad’a, Hamas liderlerine karşı harekete geçme talimatı verdiğini açıkça belirtti.

‘ANLAŞMADA DOKUNULMAZLIK YOK’

İsrail’in sağcı lideri, “Anlaşmada ateşkes halinde -her kim olursa olsun- Hamas liderlerine karşı eylem yapılmaması yönünde bir taahhüt bulunmadığını” iddia etti.

Bunun üzerine ateşkes anlaşmasında Hamas liderlerine dokunulmazlık tanıyan bir madde olup olmadığı sorusu karşısında, Netanyahu “böyle bir maddenin bulunmadığını” söyledi.

Advertisement

‘HEPSİ ÖLÜ ADAM’

Gallant da üst düzey Hamas yetkililerine, özellikle İsmail Haniye ve Halid Meşal’e değinerek, “Onlar dünyanın her yerinde ödünç alınmış bir zamanda yaşıyorlar; hepsi ölü adam” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Dış Haberler

İsrail-Hamas Ateşkesi Uzayabilir mi? Mısır Açıkladı

Hamas’ın saldırılarına çok sert karşılık veren İsrail, adeta Gazze’yi yerle bir etti. Son derece kanlı geçen İsrail saldırıları sonrasında hayata geçen geçici ateşkesin 2. gününde esir takasının 2. aşaması beklenirken Mısır, birkaç günlük uzatma için hem İsrail hem Hamas’tan olumlu sinyal alındığını duyurdu.

AJANS65 TV – Mısır, Gazze’deki dört günlük geçici ateşkesin bir veya iki gün daha uzatılabileceği konusunda tüm taraflardan olumlu sinyaller aldığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Bilgi Servisi (SIS) Başkanı Ziya Raşvan, Kahire’nin dört günlük ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varmak için tüm taraflarla kapsamlı görüşmeler yaptığını belirtti.

Raşvan “Bu da Gazze’deki rehineler ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerden daha fazlasının bırakılması anlamına geliyor” dedi. (Reuters)

Advertisement
Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT