Connect with us

Dış Haberler

İsrail Saldırılarının Arkasındaki ‘Gölge Adam’ Bir Komedyen!

‘Aksa Tufanı’ saldırısı ile İsrail’e karşı başlatılan ve hafta sonundan bu yana devam eden saldırıların arkasındaki kilit isim, Muhammed Deif. El Kassam Tugayları’nın ‘gölgede yaşayan’ komutanı üniversitede fizik, kimya ve biyoloji eğitimi almış ve komedi oyunlarında sahneye çıkmış.

AJANS65 TV  – Filistinli grupların Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları öncülüğünde başlattıkları ‘Aksa Tufanı’ saldırısının arkasındaki isim Muhammed Deif, İsrail’in en çok arananlar listesinde. Hamas’a yakın bir kaynak, Deif’in İsrail’de şu ana kadar bin 200 kişinin ölümüne ve 2 bin 700’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı planlamaya Mayıs 2021’de, aşırı sağcı Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskının ardından başladığını söyledi.

‘MESCİD-İ AKSA BASKINI ÖFKEYİ KÖRÜKLEDİ’

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığına göre Gazze’deki kaynak, “İsrail’in Ramazan ayında El Aksa camisine baskın yaptığı, ibadet edenleri dövdüğü, onlara saldırdığı, yaşlı ve genç erkekleri camiden dışarı sürüklediği görüntüler ve sahneler bunu tetikledi” dedi ve ekledi: “Tüm bunlar öfkeyi körükledi ve ateşledi.”

DEİF’İN SADECE BİR TANE NET FOTOĞRAFI VAR

Aksa Tufanı’nın beyni Deif’in bilinen üç fotoğrafı bulunuyor. Sadece gölgesinin göründüğü ve maskeli iki fotoğrafı sayılmazsa bilinen en net fotoğrafı 20’li yaşlarında çekilmiş durumda. Sonuncusu 2021’de olmak üzere İsrail’in yedi suikast girişiminden sağ kurtulan İzzeddin El Kassam Tugayaları’nın komutanı Deif, nadiren konuşuyor ve asla kamuoyu önüne çıkmıyor. Dolayısıyla Hamas’ın televizyon kanalı cumartesi günü konuşacağını duyurduğunda Filistinliler önemli bir şeylerin olduğunu anladılar.

‘BUGÜN İSRAİL’İN ZAMANININ DOLDUĞUNU ANLAMASINI SAĞLAMA GÜNÜ’

Televizyonda yayınlanan konuşmada Filistinlilere seslenen Deif, “Bugün El Aksa’nın öfkesi, halkımızın ve ulusumuzun öfkesi patlıyor. Mücahitlerimiz (savaşçılarımız), bugün bu suçlunun zamanının dolduğunu anlamasını sağlama gününüzdür” dedi. Hamas’ın askeri komutanının nerede olduğu bilinmiyor, ancak büyük olasılıkla Gazze’de ve yer altındaki tünellerde yaşıyor. İsrailli bir güvenlik kaynağı da Deif’in saldırının planlama ve operasyonel yönleriyle doğrudan ilgili olduğunu doğruladı. Gazze’ye düzenlenen hava saldırılarında evi vurulan ve kardeşiyle birlikte üç aile üyesi ölen Deif’in saldırıyı planlamada bir isimden daha yardım aldığı düşünülüyor.

Advertisement

İKİ BEYİN, BİR ‘DEHA’

Hamas’a yakın bir kaynak, saldırı kararının Hamas’ın El Kassam Tugayları’na komuta eden Deif ile örgütün Gazze’deki lideri Yehya Sinwar tarafından ortaklaşa alındığını, ancak mimarın kim olduğunun açık olduğunu söyledi. “İki beyin var ama aslında tek bir deha var” diyen kaynak, operasyonla ilgili bilgilerin sadece bir avuç Hamas lideri tarafından bilindiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak, İran’ın sadece ‘genel hatlarıyla’ büyük bir saldırının planlandığından haberdar olduğunu ancak herhangi başka bir detay ya da zamanlamasına ilişkin bilgisinin bulunmadığını söyledi ve operasyonun Hamas, Filistin yönetimi, İran destekli Lübnanl Hizbullah’ı ve İran’ın dahil olduğu ortak operasyon odalarında tartışılmadığını da ekledi.

İSRAİL ‘EKONOMİK KALKINMAYA ODAKLANILDIĞINA’ İNANDIRILDI

Deif tarafından tasarlanan plan uzun süreli bir aldatmaca içeriyordu. İsrail, ezeli düşmanı İran’ın müttefiki olan Hamas’ın bir çatışma başlatmakla ilgilenmediğine ve bunun yerine hareketin yönetimde olduğu Gazze’de ekonomik kalkınmaya odaklandığına inandırıldı.

Advertisement

‘BU SAVAŞ İÇİN İKİ YILDIR HAZIRLANIYORUZ’

Oysa İsrail Gazzeli işçilere ekonomik teşvikler sağlarken, grubun savaşçıları genellikle İsrail ordusunun gözleri önünde eğitiliyor, talim yapıyordu. Hamas’ın dış ilişkiler sorumlusu Ali Baraka da bunu doğrulayarak “Bu savaş için iki yıldır hazırlanıyoruz” dedi.

DEİF: İSRAİL’İ DEFALARCA UYARDIK

Sakin bir ses tonuyla konuşan Deif, televizyonda yayınlanan ses kaydında, Hamas’ın İsrail’i Filistinlilere karşı işlediği suçları durdurması, kötü muamele ve işkence gördüğünü söylediği mahkumları serbest bırakması ve Filistin topraklarını kamulaştırmayı durdurması için defalarca uyardığını söyledi. El Kassam Tugayları Komutanı şu ifadeleri kullandı:

“İşgalciler her gün Batı Şeria’daki köylerimize, kasabalarımıza ve şehirlerimize baskınlar düzenliyor, evleri basıyor, öldürüyor, yaralıyor, yıkıyor ve gözaltına alıyor. Aynı zamanda binlerce dönüm arazimize el koyuyor, yerleşim yerleri inşa etmek için insanlarımızı evlerinden söküyor ve Gazze’ye yönelik suç teşkil eden kuşatmasını sürdürüyor.”

Advertisement

‘İŞGAL ÇILGINLIĞINA SON VERME’ KARARI

Yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğinde bir alan olan ve 1967’de İsrail tarafından işgal edilmesinden bu yana İsrail-Filistin çatışmasının merkezinde yer alan Batı Şeria’da bir yılı aşkın süredir kargaşa yaşanıyor. Televizyondaki konuşmasında, Hamas’ın uluslararası toplumu “işgal suçlarına” son vermeye çağırdığını ancak İsrail’in provokasyonlarını artırdığını söyleyen Deif, geçmişte İsrail’e Filistinli tutukluların serbest bırakılması için insani bir anlaşma çağrısı da yaptıklarını ancak bunun reddedildiğini söyledi.

El Kassam Tugayları’nın komutanı, “İşgal çılgınlığı ve uluslararası yasa ve kararların inkârı, Amerika ve Batı’nın desteği ve sessizliğiyle sürüyor. Tüm bunlara bir son vermeye karar verdik” dedi.

1987’DEKİ İNTİFADA SIRASINDA HAMAS’A KATILDI

1948 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra kurulan Han Yunus Mülteci Kampı’nda 1965 yılında Muhammed Masri olarak doğan militan lider, 1987 yılında başlayan ilk İntifada ya da Filistin ayaklanması sırasında Hamas’a katıldıktan sonra Muhammed Deif olarak tanındı.

Advertisement

ÜNİVERSİTEDE FİZİK, KİMYA VE BİYOLOJİ EĞİTİMİ ALDI; KOMEDİLERDE ROL ALDI

Bir Hamas kaynağı, Deif’in 1989 yılında İsrail tarafından gözaltına alındığını ve yaklaşık 16 ay tutuklu kaldığını söyledi. Fizik, kimya ve biyoloji okuduğu Gazze’deki İslam Üniversitesi’nden fen bilimleri diploması alan Hamas komutanı, Üniversitenin eğlence komitesine başkanlık ederek, komedilerde sahne alarak sanata yakınlık gösterdi.

BOMBA YAPIMINDAKİ UZMANLIĞINI ÖRGÜTE TAŞIDI

Bu yıllardan başlayarak Hamas saflarında yükselen Deif, grubun tünel ağını ve bomba yapım uzmanlığını geliştirdi. Onlarca yıl boyunca İsrail’in en çok arananlar listesinin başında yer aldı ve intihar saldırılarında düzinelerce İsraillinin ölümünden şahsen sorumlu tutuldu.

ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDAKİ ‘GÖLGE’

Deif için gölgede kalmak bir ölüm kalım meselesiydi.Hamas kaynakları, İsrail’in suikast girişimlerinden birinde bir gözünü kaybettiğini ve bir bacağından ciddi şekilde yaralandığını söyledi. Eşi, 7 aylık oğlu ve 3 yaşındaki kızı 2014 yılında İsrail hava saldırısında öldürüldü. Hamas’ın silahlı kanadını yönetirken hayatta kalması ona Filistinli bir halk kahramanı statüsü kazandırdı. Videolarda maskeli ya da sadece gölgesi görülüyor. Hamas’a yakın kaynak, Deif’in akıllı telefon gibi modern dijital teknolojileri kullanmadığını vurguluyor ve ekliyor:

Advertisement

“Ele geçirilmesi zor biri. O gölgelerdeki adam.”

Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Haberler

Zelensky, Ukrayna’dan Sürgün mü Ediliyor?

Ukrayna-Rusya savaşında her iki tarafın genelkurmay başkanlarının devreye girdiği ikili görüşmelerin devam ettiği, çözülmesi gereken çok sayıda sorun olmasına rağmen, onurlu bir barış için mesafe katedildiği belirtiliyor. Tüm bunların batının dışlanarak yapıldığı belirtiliyor. Ortaya atılan bir diğer iddia ise Zelensky’nin Karayip adalarına gönderileceği iddiasıdır.

AJANS65 TV – NATO’ya katılacağı gerekçesi ile Rusya’nın işgaline uyğrayan Ukrayna’da savaş gittikçe derinleşirken, çıkmaz da savaş ile birlikte derinleşiyor. Rusya, Ukrayna’yı tamamen işgal edemezken, Ukrayna da Rusya’yı kendi topraklarından atamıyor. Her iki ülkenin de kaynakları gittikçe tükenirken, beklenen barışın gelmemesi, savaşı daha da çıkmaza sokuyor.

Devlet Başkanı Zelenskiy bu hafta Ukrayna’nın karşı taarruzunun “istenen sonuçları elde edemediğini” ve Kiev’in şu anda Rusya ile çatışmada “yeni bir aşamaya” geçtiğini itiraf etti.

HER İKİ TARAFTAN ÜST DÜZEY GENERALLER DEVREDE

 Bu arada, krizi “çıkmaz” olarak niteleyerek Zelenskiy’i kızdıran general Valery Zaluzhny, Başkan ve generalleri arasında Perşembe günü yapılan toplantıya katılmadı.

Advertisement

Sputnik Globalde yer alan değerlendirmede, Rusya ve Ukrayna’nın üst düzey generalleri, Ukrayna krizini yatıştırmayı amaçlayan gizli görüşmeler yapıyor ve Ukrayna Başkanı ile Biden yönetimi bu görüşmelerin dışında kalıyor.

 Deneyimli araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’ün ABD’li kaynaklara dayandırdığı yeni bir rapora göre durum böyle.

Hersh’e konuşan ve Ukrayna hükümetinde üst düzey diplomatik ve askeri konularda yılların deneyimine sahip ABD’li bir işadamı olan bir kaynağa göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valery Zaluzhny’nin öncülük ettiği söylenen müzakerelerde hala çözülmesi gereken “pek çok soru” var.

Advertisement

SAVAŞ SUÇLARI KONUSU DA MASAYA YATIRILACAK

 İkinci bir kaynağa göre bunlar arasında savaş suçluları konusunda ne yapılacağı, vatandaşlık, mühimmat imhası ve sınır ötesi ekonomi konularının yanı sıra “onurlu bir barış” sağlamak için yapılacak görüşmeler de yer alıyor.

Özel görüşmelerin Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Ukraynalı mevkidaşı Valery Zaluzhny tarafından yürütüldüğü bildiriliyor,

Hersh’e göre Moskova, görüşmeler sona erdiğinde mevcut kontrol hatlarına dayalı bir anlaşmayı düşünebilir ve kaynaklarının iddiasına göre Rusya, ittifak askerlerinin ülke topraklarına girmesine izin verilmediği sürece Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına “itiraz etmeyecektir”.

Advertisement

Hersh’ün kaynakları ayrıca Zaluzhny’nin geçen ay Economist dergisine verdiği bomba röportaj ve makalenin tesadüf olmadığını, Zelensky’ye bir “mesaj” olduğunu söyledi: “savaş bitti ve [Ukraynalılar] çıkmak istiyor.”

Zelenskiy’e “askerden askere sorunun” “onunla ya da onsuz” çözülebileceği ve “Karayipler’e seyahatinin” ayarlanabileceği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

ABD Dış Siyasetinin ‘Mimarı’ Hayatını Kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri’nin en tartışmalı ve etkili dışişleri bakanlarından olan ve dış siyasetinin mimarı olarak değerlendirilen Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti.

AJANS65 TV – Nazi katliamından kaçarak ABD’ye yerleşen, sonrasında ABD dış siyasetinde ciddi bir ağırlığı bulunan Henry Kissenger hayatını kaybetti. Siyasi danışmanlık şirketi Kissinger Associates’ten yapılan açıklamada, eski diplomatın Connecticut’taki evinde öldüğü belirtildi.

Kissinger uzun yıllar süren siyasi kariyerinde ABD dış politikasında bazıları tartışmalı, kilit roller oynamıştı.

Kissenger Eylül 1973-Ocak 1977 arasında, Richard Nixon ve Gerald Ford’un başkanlıkları döneminde ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Advertisement

Kissinger ayrıca birçok şirketin yönetim kurulunda görev aldı ve 22 kitap yazdı.

Kissinger geçen Mayıs ayında 100 yaşına basmıştı ancak aktif yaşamıyla dikkat çekiyordu. Temmuz ayında Pekin’e giderek Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’le görüştü.

Kissinger’ın eski özel asistanı ve ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Winston Lord Kissinger’ın ölümünü “Amerika ulusal çıkarları için çok önemli bir şahsiyeti kaybetti” diyerek duyurdu.

Advertisement

HENRY KİSSİNGER KİMDİR?

Henry Kissinger 27 Mayıs 1923 tarihinde Fürth, Bavyera, Almanya’da dünyaya geldi.

ABD’li siyasetçi Henry Kissinger, 22 Eylül 1973 – 20 Ocak 1977 yılları arasında 56. ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Almanya’nın köklü kulüplerinden SpVgg Greuther Fürth’te futbol oynayan Kissinger, Nazi zulmünden kaçmak için ailesiyle birlikte 1938 senesinde New York’a taşınmak zorunda kaldı.

Advertisement

Manhattan’da bulunan George Washington Lisesi’nden 1940 senesinde mezun oldu. Lise mezuniyetinin ardından muhasebe eğitimi için New York City Koleji’ne gitti.

19 Haziran 1943 tarihinde ABD vatandaşlığına kabul edildi.

II. Dünya savaşı sırasında ABD ordusunda hizmet verdi. Askerlik vazifesi bittikten sonra ABD Avrupa Komutanlığı İstihbarat Okulu’nda öğretmenlik yaptı.

Advertisement

ABD’ye döndükten sonra Harvard Üniversitesi’nden eğitim bursu kazanan Kissinger, Uluslar Arası İlişkiler bölümünde öğrenim gördü, 1952 yılında mezun oldu. 1954 yılında doktora yaptı,

NÖBEL BARIŞ ÖDÜLÜ KAZANDI

1952-1969 yılları arasında Harvard Üniversitesi Uluslararası Seminer Direktörü oldu. 1961-68 yılları arasında ABD başkanları John F. Kennedy ve Lyndon B. Johnson’un özel danışmanı olarak görev yaptı. Onlardan sonra gelen Başkan Richard Nixon onu Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak hizmete atadı.

1983 senesinde dönemin başkanı Ronald Reagan tarafından ABD’nin orta Amerika’ya yönelik politikasını geliştirmek için oluşturulan federasyon heyetinin başına getirildi.

Advertisement

George W. Bush’da Henry Kissenger’ı 11 Eylül saldırısının sebeplerini araştırmakla görevlendirilen kurulun başına geçirdi.

1969-75 yılları arasında başkanın ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yapan Kissinger, Vietnamlı diplomatlarla uzlaşma sağlayarak ateşkes sağlanmasına büyük katkı sağladı. Bu sebeple 1973 senesinde Nobel Barış Ödülü kazandı.

Kamboçya’da gizli bombardımanlar ve Güney Amerika’daki ölüm saçan askeri rejimlere destek vermek gibi ABD dış politikasının en eleştirilen hamlelerinden bazılarına dahil olmuş bu kişiye ödül verilmesi, epey eleştiri topladı.

Advertisement

Dünyanın Soğuk Savaş’ta olduğu bu dönemde Kissinger, Sovyetler Birliği ile rekabeti insan haklarının önüne koymakla ve Şili’deki Augusto Pinochet rejimi gibi, dünyadaki baskıcı rejimleri desteklemekle eleştirildi. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Dış Haberler

Anti Semitizmle Suçlanan Elon Musk İsrail’e Gitti

İsrail-Hamas arasında ‘İnsani Ateşkes’ devam ederken, dünyaca ünlü milyarder Elon Musk İsrail’e gitti. Musk’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşeceği ifade edildi.

AJANS65 TV – Dünyaca ünlü dolar milyarderi, Tesla ve Space X şirketlerinin sahibi iş insanı Elon Musk’ın Tel Aviv’e gittiği aktarıldı. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinde yazan havacılık uzmanı Avi Scharf, Musk’ın uçağının sabah iniş yaptığını paylaştı. Gazze’yi ziyaret edeceği belirtilen Musk’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda Musk, X sosyal medya platformu hesabından, sahibi olduğu Starlink uydu internet sistemi firmasının Gazze’deki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını duyurmuştu. Milyarder iş insanı, X’te ‘antisemitik söylemlere izin verdiği’ suçlamasıyla da karşı karşıya. Eleştirilerin yöneltildiği Musk salı günü yaptığı açıklamada, X’in Gazze’deki savaşla ilgili reklam ve aboneliklerden elde edilen tüm geliri İsrail’deki hastanelere ve Gazze’de faaliyet gösteren bir insani yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıklamıştı.

Netanyahu ile Musk, 18 Eylül’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir araya gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

‘Kızılhaç 13 İsrailli ve 5 Yabancıyı Teslim Aldı’

İsrail-Hamas savaşında rehine takası devam ediyor. Mısır medyasının aktardığına göre İsrail ve Filistin arasında rehine takasının üçüncüsünün başladığını duyurdu. habere göre, Kızılhaç, 13 İsrailli ve beş yabancıyı teslim aldı.

AJANS65 TV – İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen insani aranın üçüncü gününde rehine takası başladı.

Mısır Basın Enformasyon Kurumu Başkanı Ziya Raşvan, kurumun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında esir takasının yanı sıra Gazze’ye gönderilen yardım tırları ile Mısır’a getirilen yaralılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘3. GÜN SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDI’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına verilen insani aranın üçüncü gününün “sorunsuz bir şekilde” geçtiğini belirten Raşvan, “Taraflar (Hamas-İsrail) arasında bugün yapılması planlanan takas kapsamında serbest bırakılacak 13 İsrailli ve İsrail hapishanelerinde tutulan 39 Filistinliyi kapsayan isim listesini teslim aldık.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

İNSANİ YARDIM GAZZE’YE ULAŞABİLECEK Mİ?

Mısır’ın insani yardımların Gazze’ye ulaştırılmasına yönelik çabalarını sürdürdüğünü kaydeden Raşvan, “2’si yakıt ve 2’si doğal gaz tankeri olmak üzere bugün toplamda 120 tırın Gazze’ye giriş yaptığını, Birleşmiş Milletler (BM) ve Filistin Kızılayı ile koordinasyon için Gazze’nin kuzeyine gideceği” bilgisini paylaştı.

Raşvan, Gazze’ye gönderilen toplam insani yardıma ilişkin, “25 Kasım’a kadar 2 bin 675 ton tıbbi malzeme, 9 bin 621 ton gıda, 7 bin 47 ton su, 82 çadır ve bin 992 diğer insani yardım malzemesinin Gazze Şeridi’ne giriş yaptığı” bilgisini verdi.

Ayrıca, 25 Kasım’a kadar Gazze Şeridi’ne 788 ton yakıt gönderildiğini belirten Raşvan, şu anda kadar Gazze’ye giriş yapan insani yardım yüklü toplam tır sayısının 2 bin 56’ye ulaştığını bildirdi.

Advertisement

Raşvan, şu ana kadar tedavi edilmek üzere 353 yaralı Filistinli ile 292 refakatçinin Mısır’a geçtiğini, 8 bin 514 yabancı uyruklu ile 1256 Mısır vatandaşının da Gazze’den tahliye edildiğini aktardı.

İSRAİL ORSUNUDAN AÇIKLAMA

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki 14 İsrailli ve 3 yabancı uyruklu esir Hamas tarafından Kızılhaç’a teslim edildi” dendi.

Hamas, 1 Rus vatandaşını serbest bıraktığını duyurmuştu. Hamas’tan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabaları ve Moskova’nın Filistin davasına destek veren pozisyonuna karşılık Rusya vatandaşı bir rehinenin bırakıldığı belirtilmişti.

Advertisement

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Şu ana kadar abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 26 İsrailli esir ve İsrail hapishanelerinde tutuklu 78 Filistinli serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Dış Haberler

Le Figaro: Netanyahu Suikast Düzenlememe Sözü Verdi

Ağır bir şekilde devam eden İsrail-Hamas savaşında geçici ateşkesi ve esir takası anlaşmasının arabulucusu Katar’ın topraklarındaki Hamas liderlerine suikast düzenlenmemesi şartını İsrail’e kabul ettirdiği ileri sürüldü.

AJANS65 TV– Fransız gazetesi Le Figaro’dan Georges Malbrunot, kaynaklarına dayanarak, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İsrail’in Katar’da yaşayan Hamas liderlerine karşı eyleme geçmeyeceği konusunda Katar’a söz verdiğini duyurdu.

Habere göre İsrail-Hamas geçici ateşkesi ve esir takası meselesinde arabulucu rolünü üstlenmeden birkaç hafta önce İsrail’e önkoşulunu sunan Katar, İsrail’den dış istihbarat servisi Mossad’ın ülkede suikast düzenlemeyeceğine dair güvence aldı.

ÜST DÜZEY HAMAS YETKİLİLERİNE SUİKAST EMRİ VERMİŞTİ

Ayrıntıları bilen bir kaynağa göre Netanyahu, Mossad’a, üst düzey Hamas yetkililerine suikast düzenleme emrini vereli çok oldu.

Advertisement

BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLADI

Netanyahu, çarşamba günü Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Bakan Benny Gantz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında da, Mossad’a, Hamas liderlerine karşı harekete geçme talimatı verdiğini açıkça belirtti.

‘ANLAŞMADA DOKUNULMAZLIK YOK’

İsrail’in sağcı lideri, “Anlaşmada ateşkes halinde -her kim olursa olsun- Hamas liderlerine karşı eylem yapılmaması yönünde bir taahhüt bulunmadığını” iddia etti.

Bunun üzerine ateşkes anlaşmasında Hamas liderlerine dokunulmazlık tanıyan bir madde olup olmadığı sorusu karşısında, Netanyahu “böyle bir maddenin bulunmadığını” söyledi.

Advertisement

‘HEPSİ ÖLÜ ADAM’

Gallant da üst düzey Hamas yetkililerine, özellikle İsmail Haniye ve Halid Meşal’e değinerek, “Onlar dünyanın her yerinde ödünç alınmış bir zamanda yaşıyorlar; hepsi ölü adam” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Dış Haberler

İsrail-Hamas Ateşkesi Uzayabilir mi? Mısır Açıkladı

Hamas’ın saldırılarına çok sert karşılık veren İsrail, adeta Gazze’yi yerle bir etti. Son derece kanlı geçen İsrail saldırıları sonrasında hayata geçen geçici ateşkesin 2. gününde esir takasının 2. aşaması beklenirken Mısır, birkaç günlük uzatma için hem İsrail hem Hamas’tan olumlu sinyal alındığını duyurdu.

AJANS65 TV – Mısır, Gazze’deki dört günlük geçici ateşkesin bir veya iki gün daha uzatılabileceği konusunda tüm taraflardan olumlu sinyaller aldığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Bilgi Servisi (SIS) Başkanı Ziya Raşvan, Kahire’nin dört günlük ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varmak için tüm taraflarla kapsamlı görüşmeler yaptığını belirtti.

Raşvan “Bu da Gazze’deki rehineler ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerden daha fazlasının bırakılması anlamına geliyor” dedi. (Reuters)

Advertisement
Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT