Connect with us

Emek & Ekonomi

İkinci El Araç Fiyatları Yükselir mi Düşer mi?

Sıfır araçların piyasada çok bulunmaması, ikinci araç fiyatlarını fahiş düzeyde yükselmesine neden olmuştu. EGOD Başkanı Mehmet Torun, yaklaşık iki yıldır yukarı doğru bir ivme izleyen ikinci el otomobil pazarının yerel seçimlere kadar durağan konumunu koruyacağını ve ardından yeniden yükseleceğini ifade etti.

AJANS65 TV – Son yıllarda oldukça hareketli bir dönem yaşayan ikinci el otomotiv pazarında yukarı doğru yaşanan ivmenin kısa bir süreliğine durağanlaşması bekleniyor. Yerel seçimlere kadar sektörün durağan konumunu koruyacağını ifade eden Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, fiyatların yerel seçimlerden sonra yeniden yükselişe geçeceğini söyledi.

‘DOLAR VE EURO 40-45 TL BANDINA OTURUR’

Baskılanan dolar ve euro kurlarının seçimlerin ardından 40-45 TL bandına oturacağı tahmininde bulunan Torun, fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini söyledi.

Dünya Gazetesi’ne konuşan Torun, otomobil kredi faizlerinin çok yüksek olmasının yanı sıra krediye ulaşımın zorlaşmasının otomobile olan talebi olumsuz etkilediğini ifade ederek, seçimlerden önce yapılacak bir ÖTV düzenlemesi ile sektörün yeniden canlanabileceğinin altını çizdi.

Advertisement

Fiyatların aşağı yönlü hareketine rağmen otomobillerin alıcı bulamadığına da değinen Torun, şunları söyledi: “Ne yazık ki şu an satış da yok talep de yok. Özellikle lüks segmentte satışlar neredeyse durmuş durumda.”

‘YAKIT FİYATLARI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ’

Yakıt fiyatlarının da sektörü olumsuz etkilediğini belirten Torun, “Kısa vadede görünen o ki döviz kurlarında bir gerileme olmayacak. Bu da araç fiyatlarında ucuzlamanın olmayacağı, buna bağlı olarak talebin de düşük kalacağı anlamına geliyor” diye konuştu.

Otomobile ulaşmanın gittikçe zorlaştığı bir dönemde 2023 yılının 9 ayında sıfır otomobil satışında rekor seviyeye ulaşılmasının tezat oluşturduğuna da dikkat çeken Torun, insanların ellerindeki gayrimenkul fiyatlarının artması ve borsa gibi finansal araçlarda birikimlerinin yükselmesinin otomobil satışlarına olumlu yansıdığını vurguladı.

Advertisement
Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emek & Ekonomi

İSİG: En Az Bin 772 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, kasım ayında 137, yılın ilk on bir ayında en az bin 772 işçi hayatını kaybetti.

AJANS65 TV  – İş kazalarında emekçiler hayatlarını kaybetmeye devam ederken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2023 yılı kasım ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı. İSİG verilerine göre, kasım ayında 137, yılın ilk on bir ayında en az bin 772 işçi hayatını kaybetti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişikliğe dikkat çekilen raporda, “2012’den beri devam eden bir ‘erteleme’ kararı tekrarlandı, hatırlatalım: Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kanunun teklifi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlük tarihi, 31 Aralık 2023’ten 31 Aralık 2024’e ertelendi. Bu durum devletin ‘iş cinayetleri’ rejimi dediğimiz işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetiminin onlarca göstergesinden birini oluşturmaktadır” denildi.

KASIM AYINDA İŞ CİNAYETLERİNİN İŞKOLLARINA GÖRE DAĞILIMI

İSİG raporundan öne çıkanlar ise şöyle:

Advertisement

İnşaat, Yol işkolunda 40 işçi; Tarım, Orman işkolunda 17 emekçi (9 işçi ve 8 çiftçi); Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 15 işçi; Taşımacılık işkolunda 13 işçi; Madencilik işkolunda 8 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 8 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 7 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 6 işçi; Metal işkolunda 5 işçi; Çimento, Toprak, Cam işkolunda 4 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 3 işçi; Enerji işkolunda 3 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 2 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 1 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 1 işçi; Basın, Gazetecilik İşkolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 3 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN NEDENLERİNE GÖRE DAĞILIMI

Yüksekten Düşme nedeniyle 27 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 23 işçi; Trafik, Servis Kazası nedeniyle 22 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 16 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 13 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 9 işçi; İntihar nedeniyle 8 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 6 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 5 işçi; Şiddet nedeniyle 2 işçi; diğer nedenlerden dolayı 6 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN YAŞ GRUPLARINA GÖRE DAĞILIMI

15-17 yaş arası 2 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 36 işçi, 30-49 yaş arası 49 işçi, 50-64 yaş arası 36 işçi, 65 yaş ve üstü 11 işçi, yaşını bilmediğimiz 3 işçi hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

Bitcoin Yatırımcısına Büyük Kazandırıyor

Bitcoin hızla artmaya devam ederken, Bitcoin yatırımcısı da kazanmaya devam ediyor. Son artışlarla birlikte Bitcoin fiyatı, 5 Nisan 2022’den bu yana ilk kez 44 bin doların üzerine çıktı.

AJANS65 TV – Bitcoin yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Son 24 saat içinde yüzde 5’in üzerinde değer kazanan Bitcoin, 44 bin doları geçerek pozitif momentumunu sürdürüyor.

Bitcoin’in bu yükselişteki temel etkenlerden biri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot ETF’sini yakında onaylayacağı beklentilerinin artması oldu.

Ayrıca, ABD’de enflasyonun yavaşladığını gösteren verilerin, Fed’in faiz artırımlarını tamamladığına dair öngörüleri desteklemesi de Bitcoin’in değer kazanmasına katkı sağladı.

Advertisement

Bitcoin, 2021 yılının kasım ayında 68 bin 990 dolara kadar çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

Kasım Ayında Otomotivde Büyük İhracatında Rekor: 3,2 Milyar Dolarlık

Türkiye’de kasım ayında otomotivde ihracat rekoru kırıldı. Alınan bilgilere göre, 3 milyar 172 milyon dolarlık ürün ihraç etti. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv endüstrimiz bugüne kadar en yüksek kasım ayı ihracatına imza attı” dedi.

AJANS65 TV – Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin kasım ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artışla 3 milyar 172 milyon 87 bin dolar oldu.

Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer alan endüstrinin sektörler arasındaki payı ise yüzde 13,8 olarak gerçekleşti.

OCAK-KASIM AYINDA YÜZDE 14 ARTIŞ

Otomotiv endüstrisinin Ocak-Kasım 2023 dış satımı yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştı.

Advertisement

Kasımda en fazla dış satım, 1 milyar 239 milyon dolarla “tedarik endüstrisi” ürün grubunda yapıldı.

“Binek otomobiller” ihracatı yüzde 12 artarak 949 milyon dolar, “eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar” ihracatı 499 milyon dolar, “çekiciler” ihracatı 175 milyon dolar ve “otobüs-minibüs-midibüs” ihracatı da yüzde 31 artışla 271 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

EN FAZLA İHRACAT ALMANYA, BİRLEŞİK KRALLIK VE FRANSA’YA

Ülke bazında en büyük pazar Almanya’ya 433 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

Advertisement

Birleşik Krallık 306 milyon dolarlık ihracat rakamıyla ikinci büyük pazar olurken, bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 25 arttı.

Üçüncü büyük pazar konumundaki Fransa’ya dış satım ise yine Kasım 2022’ye kıyasla yüzde 0,5 artarak 297 milyon dolara çıktı.

Önemli pazarlardan İspanya’ya yüzde 64, Polonya’ya yüzde 29, Slovenya’ya yüzde 17, Rusya’ya yüzde 21, Romanya’ya yüzde 55, Hollanda’ya yüzde 56 ihracat artışı yaşandı.

Advertisement

OTOMOTİV İHRACATININ YÜZDE 80’İ AVRUPA ÜLKELERİNE YAPILDI

Geçen ay Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 68 pay ve 2 milyar 148 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta yine ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine ihracat kasımda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 arttı.

Diğer Avrupa ülkeleri yüzde 12 pay ile ülke grupları arasında ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna yönelik ihracat yüzde 24 artış kaydetti.

Kasımda Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’ne yüzde 31, Orta Doğu ülkelerine yüzde 38 ihracat düşüşü olduğu görüldü.

Advertisement

Rakamları değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Otomotiv endüstrimiz bugüne kadar en yüksek kasım ayı ihracatına imza attı. Bu rakam aynı zamanda Mart 2023 dönemindeki 3,3 milyar doların ardından tarihte aylık bazda ulaşılan ikinci en yüksek rakam oldu. Kasımda binek otomobiller, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli arttı. Ocak-kasım döneminde 11 aylık ihracatımız ise yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştı. Aralık ayında da elimizden gelenin en iyisini yaparak 2023 yılını yeniden lider sektör olarak kapatacağız.”

(HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

S&P’den Türk Bankalarına Uları: Sermaye Kaybı Bekliyoruz

Türkiye’deki bankalara uyarıda bulunan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye ekonomisinin görümüne ilişkin değerlendirmesini paylaştı. Türkiye bankalarının görünümünü değerlendiren S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz, “Para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bankalarda bir miktar sermaye kaybı bekliyoruz” diye konuştu.

AJANS65 TV – Türkiye’deki bankalarda bir miktar sermaye kaybı beklediklerini belirten Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), internet üzerinden ‘Gelişmekte Olan Piyasalara Bakış: Türkiye 2024 Görünümü’ başlıklı bir toplantı düzenledi.

‘EKONOMİK İSTİKRARIN SAĞLANMASI AMACIYLA ATILAN ADIMLAR DEĞERLENDİRİLDİ’

S&P Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill, Türkiye’nin son dönemde ekonomik istikrarın artırılması amacıyla atılan adımların etkilerini değerlendirdi.

Gill, “Türkiye ekonomisinin aslında yeniden dengelendiğine dair artan kanıtları yansıtacak şekilde Türkiye’nin B kredi notunu korurken, kredi notunu olumlu yükselttik” dedi.

Advertisement

Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyrek büyüme verisine ilişkin değerlendirmede bulunan Gill, “Genel olarak, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulamaya konmasının, ekonominin yeniden dengelenmesi, yurt içi tasarrufların artması, tüketimin yavaşlaması ve dolayısıyla ithalatın da azalması açısından fayda sağlamaya başladığı yönünde işaretler olduğunu düşünüyoruz” İfadelerini kullandı.

‘TÜRK EKONOMİSİ YUMUŞAK İNİŞTEN FAYDALANACAK’

Türkiye ekonomisin genel görünümünü de değerlendiren Gill, “Temel senaryomuz Türk ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağı yönündedir” diye konuştu.

Türkiye’nin ilerleyen dönemde kredi notunun yükseltilebilmesi için aranacak koşullara da değinen Gill, “Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, yurt içi tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış, Türkiye’nin kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu da yükseltebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Advertisement

‘BANKALARDA SERMAYE KAYBI BEKLİYORUZ’

Toplantıda Türk bankalarının görünümünü değerlendiren S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz da Türk bankalarının yeterli sermaye tamponlarına sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tabii ki para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bankalarda bir miktar sermaye kaybı bekliyoruz. Ama bunun yönetilebilir (koşullar) olacağını düşünüyorum. Ayrıca bankaların çoğunun son iki yıldır ihtiyaç halinde kullanabilecekleri ücretsiz provizyon ayırması da rahatlatıcı bir unsur.” (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

Borsa Güne Nasıl Başladı?

Haftanın ikinci gününde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,09 yükselişle 8.094,73 puandan başladı.

AJANS65 TV – Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 7,49 puan artışla ve yüzde 0,09 değer kazanarak 8.094,73 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,18 azalırken, holding endeksi yüzde 0,24 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,58 ile orman kağıt basım, en çok gerileyen ise yüzde 2,43 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dün, alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,76 değer kazancıyla 8.087,24 puandan tamamladı.

Advertisement

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.100 ve 8.170 seviyelerinin direnç, 8.000 ve 7.900 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Emek & Ekonomi

Memur ve Emekliye Yapılacak Zam Oranı Belli oldu

Yüksek enflasyon rakamları karşısında ay sonunu zar zor getiren memur ve emeklilere ne kadar zam yapılacağı kesinleşti. TÜİK’in Kasım ayı enflasyon oranının açıklamasıyla refah payı hariç Ocak emekli zammı büyük oranda netleşti. Rakamlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasında da yer alacak.

AJANS65 TV – Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre enflasyon oranı Kasım’da aylık bazda yüzde 3,28, yıllık bazda ise yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı bugün TÜİK’in Kasım ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası belli oldu.

5 aylık enflasyon oranı aynı zamanda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasında yeni ücretin tespiti için önemli bir veri olarak yer alacak. Komisyon ilk toplantısını 11 Aralık tarihinde gerçekleştirecek.

Advertisement

5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 33,66, enflasyon farkı dahil 5 aylık memur zammı ise yüzde 45 oldu.

Tek tabloda tüm hesaplar

Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat Endeksi Kasım ayında 1806,50’ye yükseldi.

Advertisement

– 5 aylık enflasyon oranı yüzde 33,66

– Refah payı hariç 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 33,66

– 5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 26,09

Advertisement

– Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,

– 5 aylık memur zammı yüzde 45 oldu.

Nihai zam oranı için 1 veri kaldı

Advertisement

Nihai zam oranları için 1 veri kaldı. Ocak ayı başında Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları refah payı hariç kesinleşecek. (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT