Connect with us

Genel

Behiye Yalçın: 70 Yaşında, Mücadele Dolu Bir Yaşam

İzmir-70 yaşındaki Behiye Yalçın, İzmir’de Kürt sorununa dikkat çekmek için verdiği 24 yıllık mücadelede 4 kez gözaltına alındı, 2 kez tutuklandı ve kızını yitirdi.

İzmir’de yaşayan 70 yaşındaki Behiye Yalçın, uzun yıllar boyunca verdiği mücadeleyle dikkat çekiyor. Yalçın, Türkiye’de Kürt sorunu ile ilgili yaşanan çözümsüzlük ve bu bağlamda ortaya çıkan politikalara karşı duruşunu sürdürüyor. Bu mücadele sürecinde dört kez gözaltına alınan ve iki kez tutuklanan Yalçın, ayrıca kızını da bu uğurda kaybetti.

1996 yılında, Kürtlere karşı yürütülen savaşta çocuklarını kaybeden anneler, bu soruna dikkat çekmek ve barışa destek vermek amacıyla Barış Anneleri İnisiyatifi’ni kurdu. Bu inisiyatif, 15 Kürt annesinin bir araya gelmesiyle oluştu ve yıllar boyunca beyaz tülbentleri savaşa karşı bir simge olarak kullandılar.

Advertisement

Behiye Yalçın, bu inisiyatifin 1999 yılında İzmir’de kurulan koluyla birlikte hareket ederek, 24 yıl boyunca kesintisiz bir mücadele verdi. “Amed” (Diyarbakır) ilçesine bağlı Tepê köyünde doğan Yalçın, evlendirildikten sonra 1966 yılında ekonomik sorunlar nedeniyle İzmir’in Konak ilçesi Kadifekale Mahallesi’ne göç etti. Yalçın’ın hikayesi, Türkiye ve ülke genelindeki annelerin mücadelesine ışık tutuyor ve onurlu bir yaşam için verilen mücadelenin simgesi haline geliyor.

Mezopotamya Ajans’ından Delal Akyüz’ün hazırladığı haberde: İzmir’de 70 yaşındaki Behiye Yalçın, 4 kez gözaltına alındı, 2 kez tutuklandı, bu uğurda kızını yitirdi ancak onurlu bir yaşam için verdiği mücadeleden vazgeçmedi.

Türkiye’de Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrar beraberinde inkar ve imha politikalarını devreye koyarken, bu politikalara karşı örgütlenen kesimler her alanda bir mücadele yürütüyor. Kürtlere karşı bu savaşta çocuklarını kaybeden anneler ise savaşa karşı 1996 yılında Barış Anneleri İnisiyatifi’ni kurdu. 15 Kürt annesinin bir araya gelerek kurduğu inisiyatifte yer alanlar yıllarca beyaz tülbentlerini savaşa karşı kalkan yaptı. 

Advertisement

Türkiye ve Kurdistan ilerinde oluşturdukları inisiyatiflerle mücadeleyi yükselten annelerden biri de 70 yaşındaki Behiye Yalçın. 1999 yılında İzmir’de Barış Anneleri İnisiyatifi’nin kurucularından olan Yalçın, 24 yıldır kesintisiz bir mücadele veriyor. 

Amed’in Bismil ilçesine bağlı Tepê köyünde dünyaya gelen Yalçın, evlendirildikten sonra yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle 1966 yılında İzmir’in Konak ilçesi Kadifekale Mahallesi’ne göç etti. 

DEVLET İLE İMTİHANI

Advertisement

İzmir’e yerleşen Yalçın ailesi Kürt kimliklerinden kaynaklı baskıların hedefi oldu. 1991 yılında bir itirafçının verdiği ifade üzerine Behiye Yalçın eşi Abdullah Yalçın ile birlikte “örgüt üyesi” olma iddiasıyla gözaltına alındı. 14 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılan çift, o tarihten sonra devletin hedefi oldu. 

1994 yılında tekrar gözaltına alınarak tutuklanan Yalçın, 20 ay cezaevinde kaldı. Daha sonra 2012 yılında “Kent meclisleri” kurma iddiasıyla gözaltına alınan Yalçın, yine 14 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan bir yıl sonra tekrar gözaltına alınan Yalçın, 4 gün gözaltında kaldı. Son olarak 24 Mart 2022’de 1 Eylül Dünya Barış Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde etkinliklere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Yalçın, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Yaklaşık 3 ay cezaevinde kalan Yalçın tahliye oldu. 

KIZINDAN HABER ALAMIYOR 

Advertisement

Yaşamı mücadele ile geçen Yalçın’ın çocukları da yaşanan baskılardan nasibini aldı. Bu baskılara karşı kızı Sevim Yalçın, 1992 yılında PKK’ye katıldı. Kızından bir daha haber alamayan Yalçın, 1995 yılında gazeteden kızının yaşamını yitirdiğini öğrendi. Yalçın, hala kızının cenazesinin nerede olduğunu bilmiyor. 

1996 yılında Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde (TUHAY-DER)  çalışmalarını sürdüren Yalçın, 1999 yılında ise Barış Anneleri İnisiyatifi’nde yer aldı. Yalçın’ın onurlu bir yaşam için mücadelesi 24 yıldır kesintisiz sürüyor. 

‘ÖLSÜN DİYE ÇOCUK BÜYÜTMÜYORUZ’ 

Advertisement

4 çocuk annesi olan Yalçın, Barış Annesi olmasındaki etkenlere değinerek, “Kimse ölsün diye çocuk büyütmez. Herkes çocukları ile güzel günler yaşamak ister. Ancak biz o günleri göremedik. Çocuklarımız zulüm, baskı ve korku altında büyüdü. Bu nedenle her yerde barış diyoruz” dedi. 

DÜNYAYA BARIŞ GELSİN İSTİYOR

Türkiye’de barış için çeşitli girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Yalçın, aydınlarla, hukuk örgütleri ile hatta yaşamını yitiren asker anneleri ile görüştüklerini ifade etti. Yalçın, bunca zulme rağmen hala barış istediklerini ama bu taleplerinin karşılık bulmadığını söyledi. Gelinen noktada dünyanın birçok yerinde kan döküldüğünü söyleyen Yalçın, “Bu gün Rojava’da, Ukrayna’da, Filistin’de her yerde kan akıyor. Her yerde savaş ve katliam var. Filistin’de yüzlerce bebek öldürüldü, bu vahşettir. Sadece Kürtler için değil bütün dünyaya barış gelsin” dedi.

Advertisement

Barışın önündeki en büyük engelin PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecrit politikası olduğunu dile getiren Yalçın, “Kimse rahat bir yaşam sürdüremiyor. Tecrit kaldırılsın. Herkes kardeşçe yaşasın. Barış annesiyiz ve onurlu bir barış istiyoruz” diye konuştu.

MA / Delal Akyüz

Advertisement
Devamı için tıkla
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Hatimoğulları’ndan TTB’ye Tam Destek

Ajans65 Tv-Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ve yöneticiler, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına tepki göstermek amacıyla TTB’yi ziyaret etti.

TTB Başkanı Fincancı’dan Kararlı Mesaj

Advertisement

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincan, ziyareti karşılarken, “Bu örgütün geleceği var. Bu örgütün geleceği buralarda arkadaşlar,” diyerek TTB’nin duruşunu ve geleceğe yönelik kararlılığını vurguladı.

Hatimoğulları’ndan Sert Eleştiriler

Eş Genel Başkan Hatimoğulları, ziyarette yaptığı konuşmada, “TTB’ye daha önce yapılan operasyon gününü hatırladım. Ankara’daki bütün demokrasi güçleri, yüreği demokrasiden ve özgürlüklerden yana bütün insanlar buradaydı. Şimdi yine hepimiz buradayız. Bu asla hukuki bir karar değildir; siyasi bir karardır, istibdat rejiminin sonucu olan bir karardır,” şeklinde ifadeler kullanarak, kararı sert bir dille eleştirdi.

Advertisement

İstibdat Rejimine Karşı Dayanışma Çağrısı

Hatimoğulları, “Boyun eğmeyenleri açlıkla, yoksullukla, işsizlikle ve KHK’larla biat ettireceklerini sandılar. Oysa onurlu kamu emekçileri hiçbir şekilde boyun eğmedi, istibdat rejimine geçit vermedi,” diyerek, kararın istibdat rejiminin bir sonucu olduğunu ve bu karara karşı geniş çaplı demokratik mücadele verilmesi gerektiğini belirtti.

Hatimoğulları’ndan TTB’ye Destek Sözü

Advertisement

Konuşmasını “TTB’nin her daim yanındayız. Dayanışma ile bu istibdat rejimini gerileteceğiz,” diyerek sonlandıran Hatimoğulları, TTB’ye yönelik desteğini ve dayanışma sözünü yineledi.

Devamı için tıkla

Genel

Tutuklu Dilan Polat’tan İlk Röportaj: Dua Ediyorum

5 Kasım’da tutuklanarak cezaevine konulan Dilan Polat, avukatı aracılığıyla verdiği röportajda cezaevindeki günleri anlattı. Cezaevindeki günlerinin nasıl geçtiğini anlatan Polat, Cezaevinde günlerini nasıl geçirdiğini anlatan Polat, bol bol dua ettiğini ve sürekli ağladığını söyledi.

AJANS65 TV – Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında 5 Kasım’da tutuklanarak ceazevine gönderilen Dilan Polat, avukatı aracılığıyla röportaj verdi. Cezaevinde günlerini nasıl geçirdiğini anlatan Polat, bol bol dua ettiğini ve sürekli ağladığını söyledi.

Avukatı Hüseyin Kaya aracılığıyla ilk röportajını Odatv’ye veren Dilan Polat, davanın gidişatıyla ilgili “Ben davanın nasıl gittiğine dair çok bir şey bilmiyorum ama avukatım soruşturmanın normal gittiğini, vergiyle ilgili sorunlarımız olduğunu söylüyor. Davanın nasıl gittiğinden ziyade varsa bizim devletimize bir borcumuz cezası neyse ödeyeceğiz. Bu konuları ihmal etmişiz, bundan dolayı tabii ki mahcubuz” dedi.

‘BURADA GÜNLER ZOR GEÇİYOR’

“Cezaevindeki günleri nasıl geçiyor, koğuş düzeni nasıl?” sorularını yanıtlayan Dilan Polat, “Burada günler zor geçiyor. Zaman zaman çok sakin oluyorum, zaman zaman yoğunlaşıp ağlıyorum. Vaktimin birI) kısmını kendimi anlamakla, tanımakla geçiyor. Gözyaşlarımın bir kısmı özlemden kaynaklanıyor. Buranın iki özelliği var: biri insan inanılmaz sigara içiyor bir de ibadet meselesi ile düşünme meselesi oluyor” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Polat ile yapılan röportajın bir kısmı şöyle:

Oğuz Ok: Davanın gidişatı hakkında herhangi bir iyimserliğiniz var mı?

Dilan Polat: Ben davanın nasıl gittiğine dair çok bir şey bilmiyorum ama avukatım soruşturmanın normal gittiğini, vergiyle ilgili sorunlarımız olduğunu söylüyor. Davanın nasıl gittiğinden ziyade varsa bizim devletimize bir borcumuz cezası neyse ödeyeceğiz. Bu konuları ihmal etmişiz, bundan dolayı tabii ki mahcubuz.

Advertisement

O.O.: Geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?

D.P.: Gençlikten, bir anda imkan sahibi olmaktan kaynaklanan sorumsuzluklarımız oldu bundan dolayı zaten üzüntülerimizi ve pişmanlıklarımızı dile getiriyoruz. Buradan daha basiretli, daha temkinli ve daha faydalı işler yaparak çıkacağız, öyle dua ediyorum.

‘750 BİN LİRA’ SÖZÜ İÇİN PİŞMAN MI?

O.O.: “Bazen günde 750 bin lira harcıyorum” sözünden dolayı pişmanlığınız var mı?

Advertisement

D.P.: Günlük para harcamam biraz medyayla ilgili. Birkaç kişiyle çekişmemizden kaynaklanan bir şey. Her gün bu kadar para harcanmasının mümkün olmadığını hepimiz biliriz. Bir tarafıyla ortalama bir Türk vatandaşı gibi yaşarken, işimiz gereği ve bu sosyal medyanın vermiş olduğu zihinsel mecburiyetler mi diyeyim sosyal dayatmalar mı diyeyim… Nasıl öyle yapıyorduk, şimdi yavaş yavaş anlıyorum. Yoksa ben savurganlık yapmakta istekli biri değilim ya da şimdi öyle hissediyorum. Tabii bunları hep muhakeme etmeye çalışıyorum bir taraftan. Üzüntü ve zor zamanlar yaşamın yanında her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Daha çok kendimi, daha çok başka insanları tanımaya, bunlardan dersler çıkarmaya çalışıyorum.”

YARDIMCISI ŞULE HAKKINDAKİ İDDİAYA YANITI

O.O.: Yardımcınız Şule’nin sizin montunuzla alışveriş yaptığı iddia edildi. Kendisiyle cezaevine girdikten sonra bir temasınız oldu mu?

D.P.: Bazen birçok şey hatırlamadığım da oluyor. Burada başka başka şeylere yoğunlaştım. Şule ve mont işini tam olarak hatırlayamadım.

Advertisement

KARDEŞİ SILA DOĞU İLE KAVGA İDDİASI

O.O.: Kardeşiniz Sıla Doğu ile cezaevinde kavga ettiğiniz iddia edildi, aynı iddia diğer mahkumlarla aranızda da yaşandığı öne sürüldü. Bu iddialar doğru mu? Diğer mahkumların size bakışı nasıl?

D.P.: İnanın Oğuz Bey, burada insan bir başkasıyla değil, kendi kendisiyle bir kavga içinde oluyor. Doğru ile eğriyi ayırma hususunda yeterli zaman oluyor. Çocuklarım için endişelenmenin dışında hep düşünmek, mukayese etmek ve bunları not almakla zaman geçiyor. Kimseyle bir hır gürümüz yoktur. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Genel

Seçil Erzan’ı Tehdit Ettiler, Boş Arazide Video Çektirdiler

Gündemdeki yerini koruyor ve büyük bir dolandırıcılık örneği olan ‘Fatih Terim Fonu’nun görünen yüzü bankacı Seçil Erzan’ın tefeciler tarafından tehdit edildiği, boş araziye götürülüp videosunun çekildiği ortaya çıktı.

AJANS65 TV  – Ülkenin önemli dolandırıcılık örneklerinden olan “Fatih Terim Fonu” dolandırıcılığı gündemden düşmüyor. Aralarında Arda Turan, Muslera ve Emre Belözoğlu’nda bulunduğu futbol dünyasının ünlü isimlerin de yer aldığı dolandırıcılık organizasyonu ile milyonlarca dolarlık vurgun yapan bankacı Seçil Erzan’ın tehdit edildiği görüntüler ortaya çıktı.

İddianamede de tefeciler tarafından tehdit edildiğini anlatan Erzan’ın, boş bir araziye götürüldüğü videoda tefeciler ne söylerse tekrar ettiği görüldü. Görüntülerde Erzan’ın yüzünün şiş olması da dikkat çekti.

Görüntüleri Kanal D Haber’de yayınlandı. İddiaya göre, fon zincirinin içinde olan ve sisteme 10 milyon lira yatıran “Muci” lakaplı İranlı Hakkani, parasını talep ettiği fakat alamadığı Erzan’ı kaçırdı. Boş bir araziye götürüp video çeken Hakkani, Erzan’a söylediklerini tekrarlattı.

Advertisement

SÖYLENENLERİ TEKRAR ETTİ

Çekilen görüntülerde Erzan, “Merhaba Süleyman Amca. Sana vermiş olduğumuz Muci’nin ve Nazlı’nın senedinde her ikisinin de hiçbir çıkarı yok. Senden çok rica ediyorum. Onların senetleriyle ilgili lütfen hiçbir şey yapma” ifadelerini kullanıyor.

ERZAN’IN BAHSETTİĞİ ‘MUCİ’ KİM?

Erzan’ın Muci diye bahsettiği kişi ise iddianamede adı geçen ve aynı zamanda Erzan’ın üniversiteden arkadaşının eşi İranlı Hakkani.

TEFECİDEN 10 MİLYON ALIP 14 MİLYON LİRALIK SENET İMZALAMIŞ

Hakkani’nin, Erzan’dan daha fazla para istemesi üzerine Erzan’ın Tefeci Süleyman Aslan’a giderek 10 milyon lira aldığı iddia ediliyor.

Advertisement

Erzan, İranlı Hakkani ile birlikte 10 milyon liraya karşılık 14 milyon liralık senet imzaladığını ve bunu elden ödediğini ifade etti. Erzan, “Ayrıca Süleyman Arslan 1 milyon 350 bin dolar daha para vermişti. Sonrasında ben 2 milyon 650 bin dolar şeklinde çok daha fazla bir parayı Süleyman Arslan’a ödedim. Bu zamana kadar Arslan’a çok fazla faiz ödedim” ifadelerini kullandı.

İranlı Hakkani, senette adının yazmasından dolayı borçlu görünüyordu. Bunun üzerine Hakkani, Erzan’ı evinden aldı. Arabasına bindirip boş bir araziye götürdü ve videoya çekti. Görüntülerde Erzan’ın üzerinde eşofmanlarıyla olması ve yüzünün şiş olması ise dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Genel

O Doktordan Çarpıcı İddi: Yüzde 75’i Ölecek

Covit aşısı olanlara yönelik spekülasyonlar devam ederken, Dr. Alan Shoemaker uluslararası bir sempozyumda yaptığı konuşma ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Shoemaker, “Çok üzgünüm. Covid aşısı olanlarda %5 ile %9 oranında kalp hasarı geliştiği tespit edildi. Her bir milyon kişide 50 bin ila 90 bin kişi arası. Aşı yan etkisi olarak ‘miyokardit tanısı konulan insanların yarısı’ 5 yıl içinde, %75’i 10 yıl içinde ölecek” dedi.

AJANS65 TV – Covit aşısı olanlara yönelik değerlendirme ve spekülasyonlar devam ediyor. Kimi çevreler, covit aracılığı ile insanların ölüme sürüklendiği, zaten amacın da insan nüfusunu azaltmak olduğunu savunurken, diğer bir kesim ise yapılan spekülasyonların yaşan olduğunu, gerçekliği yansıtmadığını ileri sürüyorlar. Bu tartışmalar devam ederken, çok iddialı bir açıklama geldi. Açıklamanın sahibi ise Dr. Alan Shoemaker! Shoemaker, uluslararası bir sempozyumda yaptığı konuşmayla bir anda gündeme oturdu.

Shoemaker şu açıklamayı yaptı:

“Çok üzgünüm. Covid aşısı olanlarda %5 ila %9 oranında kalp hasarı geliştiği tespit edildi. Her bir milyon kişide 50 bin ila 90 bin kişi arası.

Advertisement

Aşı yan etkisi olarak ‘miyokardit tanısı konulan insanların yarısı’ 5 yıl içinde, %75’i 10 yıl içinde ölecek.” (HABER MERKEZİ)

Devamı için tıkla

Genel

O Fenomenlere Yurtdışı Yasağı Getirildi

Dilan Polat soruşturması genişlemeye devam ediyor. Polat’ın 2019’da “Şampiyonlar Ligi” adıyla sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraftaki 15 sosyal medya fenomeni hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi. Kararı Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği verdi.

AJANS65 TV – İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen, Dilan Polat ile eşi Engin Polat’ın da tutuklandığı soruşturma kapsamında 15 sosyal medya fenomenine yurt dışına çıkış yasağı uygulandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, 24 şüpheliden 16’sının tutuklandığı soruşturma devam ediyor.

“Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında Dilan Polat’ın 2019’da “Şampiyonlar Ligi” adıyla sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta yer alan 15 kişinin kimlikleri tespit edildi.

Advertisement

Savcılığın talebini kabul eden Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği sosyal medya fenomenleri Eylül Öztürk, Feyzanur Başar, İleyda Topal, İlke Ela Göz, Kadir Yiğit, Mervenur Korkut, Muhammet Oğuz Başar, Murat Yiğit, Nurgül Yiğit, Tolunay Topal, Tuğba Demirhan, Yavuz Selim Korkut, Habip Özsefil, Huri Özsefil ve Özge Duman’a yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

ÖZ ÇİFTİNE DE YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KARARI

Soruşturması ayrı dosyada devam eden sosyal medya fenomeni Özlem Altınok Öz ve eşi Tayyar Taylan Öz çifti ile Özlem Öz’ün annesi Hayriye Altınok’a da yurt dışına çıkış yasağı uygulandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım’da düzenlenen operasyonda ve devamında başka tarihlerde yapılan operasyonlarda Dilan Polat ile eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Advertisement

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını tespit etmişti.

Advertisement

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 16’sı tutuklanmıştı.

Hakimlik 27 şirkete ise kayyum atanmasına hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Genel

Eksi Net İle 4 yıllık Üniversiyete Yerleştiler!

YÖK Atlas verilerine göre, YKS’deki tüm sınavlarının toplamında eksi net yapanlar üniversite kazandı. Toplamda eksi 9,5 netle edebiyata giren bile var. Eksi netle en çok girilen bölüm iki yıllık çocuk gelişimi olurken edebiyatı kazanıp hem Türkçe hem de edebiyatta sıfırın altında kalanlar dikkat çekti.

AJANS65 TV – Üniversite hayali kuran gençlerin istedikleri bölümlere yerleşebilmek için büyük bir emek ve çaba sarf ederken, kimi öğrencilerin eksi net ile 4 yıllık programlara yerleştiği ortaya çıktı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Atlas verilerini güncelledi. Son güncellemeyle birlikte barajın kaldırılmasının üniversite kazanmayı ne kadar kolaylaştırdığını ortaya koydu. Daha önceki yıllarda ortaya çıkan Yükseköğretim kurumları Sınavı’nda (YKS) kendi bölümleriyle alakalı sorularda eksi net yapanların yanı sıra bu yıl toplam sorularda eksi net yapanlar da oldu.

-9,5 NET İLE 4 YILLIK PROGRAMA YERLEŞTİ

T24’le yer alan haberde, bazı bölümlere -8,75, -7,25, -9,5 net yapanlar bile girdi. Hatta Türkçe’den eksi 7,5 net yapıp Türk Dili ve Edebiyatı kazanan bile var. Özellikle çocuk gelişimi bölümünün önlisans programlarındaki eksi netliler dikkat çekti. Eksi netlerle hem iki yıllık hem de dört yıllık bölümlere yerleşildi. Bu bölümlerinin çoğunun vakıf üniversitelerinde olması ise dikkat çekti. Toplam eksi netle girilen bazı bölümler ve üniversiteler şöyle:

Eksi net ya da sıfır netle üniversite kazananların yanı sıra Türk Dili ve Edebiyatı’na girenlerin netleri de dikkat çekti. Fatih Sultan Mehmet, Kapadokya ve Haliç üniversitelerinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazananlar 0’ın altında Türkçe neti yaptı.

Advertisement

Yine Haliç ve Kapadokya’da sıfırın altında netle Türk Dili ve Edebiyatı kazanıldı. Yani üniversitelerinden mezun olduğunda Türkçe öğretmenliği yapabilecek olan kişiler sıfırın altında Türkçe netiyle üniversiteye girdi.

BARAJ KALKMADAN ÖNCE KAÇ NET GEREKİYORDU?

YÖK’ün üniversitye girişteki baraj uygulamasını kaldırmasının ardından Türkçe ya da matematikten yarım net yapan öğrencinin puanı geçen yıl ilk kez hesaplanmaya başlandı.

Sınavın ilk bölümü olan TYT’de bu iki dersin herhangi birinden yarım net yapan bir adayın puanı diğer derslerde hepsini yanlış yapsa bile hesaplanabiliyor. Baraj kalkmadan önce 4 yıllık bölümler için en az 27 net, 2 yıllık bölümler için de 8,75 net yapmak mecburiydi.

Advertisement

KENDİ BÖLÜMLERİNİN SORULARINI YANITLAYAMADILAR

Daha önceki yıllarda olduğu gibi fizik, kimya, tarih, coğrafya gibi bölümleri kazananlar da YKS’de kendi bölümlerinin sınavlarında eksi net yaptı. Özellikle tarih sıravlarında hem birinci kısımda hem ikinci kısımda eksi net yapanlar dikkat çekti:

FİZİK

Uludağ Üniversitesi: 0

Advertisement

Selçuk Üniversitesi: -0,75

Abant İzzet Baysal Üniversitesi: -0,25

Harran Üniversitesi: 0

Advertisement

KİMYA

Namık Kemal Üniversitesi: -0,75

Sütçü İmam Üniversitesi: -1,75

Advertisement

Binali Yıldırım Üniversitesi: 0

Harran Üniversitesi: 0

COĞRAFYA

Advertisement

M. Akif Ersoy Üniversitesi: -0,25

Kastamonu Üniversitesi: -0,25

Karatekin Üniversitesi: -0,25

Advertisement

TARİH

Dumlupınar Üniversitesi: -1,75

Celal Bayar Üniversitesi: -1

Advertisement

İnönü Üniversitesi: -0,5

Karabük Üniversitesi: -1,25 (HABER MERKEZİ)

Advertisement
Devamı için tıkla

Çok Tıklananlar


KAPAT